Ekonomi

Hindistan’dan Rusya’ya çağrı

Hindustan Times’ın haberine göre Büyükelçi Kapoor, Rusya-Hindistan İş Diyaloğu Forumu’nda konuştu.

Büyükelçi Kapoor, Hindistan ile Rusya arasındaki ticaretin Nisan ayında 27 milyar dolara ulaştığına, ancak Hindistan’ın “oldukça tek taraflı” olan bu ticaretteki payının sadece 2 milyar dolar olduğuna dikkat çekti.

İkili ticaretin gelişmesi için bazı önerilerde bulunan Kapoor, Rusya’yı ülkesine yapılan ticari satışlardan elde edilen rupileri Hindistan’da ithalat ve yatırım yapmak için kullanmaya çağırdı.

Bu kapsamda Kapoor, Hindistan Merkez Bankası’nın bu yılın Temmuz ayında Rus bankalarına Hindistan’da biriktirdikleri rupileri kullanma izni verdiğini söyledi.

Rusya’nın iki ülke ticaretinden daha fazla pay almasının bu ticari çıkarın “sürdürülebilirliğini” etkilediğini belirten Kapoor, “daha dengeli” ticari bağlantılar kurulması için çağrıda bulundu.

Kapoor, 2021-2022’de 13 milyar dolara ulaşan Rusya-Hindistan ticaretinin yaklaşık 9,5 milyar dolarının Rusya’nın ihracatı olduğunu ancak Ukrayna Savaşı’ndan sonra iskonto edilen Rus mallarına olan talebin artması nedeniyle iki ülke arasındaki ticaretin yavaşladığını belirtti. iki ülke arttı. kazandığını söyledi.

Yaptırımlar nedeniyle pek çok Batılı tedarikçinin Rusya pazarlarından çekildiğini belirten Kapoor, Rusya’nın dikkatini Hindistan kaynaklarına çevirebileceğini ve bunun ulusal para birimleriyle ticaretin daha “dengeli” olmasını sağlayacağına işaret etti.

Kapoor, bu kapsamda Rusya’nın Hindistan’dan ilaç, tarım, süt ve et ürünleri ile oto kesim ve seramik satın alabileceğini söyledi.

Geçen yıla kadar Rusya’nın Hindistan’ın enerji arzındaki payının yüzde 1’in altında olduğu ve ticaretin büyük ölçüde savunma bakanlığında yapılan anlaşmalara bağlı olduğu biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu