Haber

Bureau Business’tan Maaş Protestosu. Alay Hamzaçebi: “Devlet Memurlarının En Düşük Maaşı Asgari Ücretin Altında Kaldı. 26 Bin Yoksulluk Sınırının Üzerinde Olmalı”

Büro İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, en düşük memur maaşının 2023 taban fiyatının altında kaldığını vurgulayarak, “En düşük memur maaşı 26 bin olan yoksulluk sınırının üzerinde olmalı. emeklilere ise ÜFE’ye göre aylık ödeme yapılmalı. Vergi oranı yüzde 10 olarak sabitlenmeli. “Zorunlu gıda ve tüketim malları için halkın üzerindeki başta KDV olmak üzere dolaylı vergi yükü kaldırılmalı, servet vergisi getirilmeli. zengin. Elektrik, su, doğalgaz, telefon ve internet faturalarına zam yapılmamalı” dedi.

Büro İş Sendikası, 8 bin 506 lira olarak belirlenen 2023 taban ücretini protesto etmek için bugün Ankara’da SGK Mali Hizmetler ve Sosyal Güvenlik Merkezi önünde basın açıklaması yapmak istedi. Polis, sendika üyelerinin bir kamu kurumu önünde açıklama yapmasına yasak olduğu gerekçesiyle izin vermedi. Polis ve sendika üyeleri arasında kısa süreli tartışmanın ardından Büro İş, SGK yanında bulunan sendika genel merkezi önünde açıklama yaptı. Sendikalılar, “Memurlukta uyuma, emeğine sahip çık. Gün gelecek, zaman gelecek, AKP halka hesap verecek” sloganları attı. Büro Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi açıklamayı okudu ve şunları söyledi:

“BU ÜCRET BİRÇOK BÜYÜKŞEHİRDE KİRACI BİLE KARŞILAMIYOR”

“Dün milyonlarca çalışanı ilgilendiren taban fiyat, sermaye ve onun öncülüğünde hükümet tarafından tek taraflı olarak net 8 bin 506 lira olarak belirlendi. Bu fiyat birçok büyükşehirde kirayı bile karşılamıyor. Bunun için çalışan bir insan. para yiyemez, içemez, giyemez, yanamaz, nasıl ısınacak?” Taban fiyat açıklanır açıklanmaz piyasalar kademeli olarak fiyatları güncellemeye başladı. Bu para, çalışanın cebine girene kadar pul pul dökülecek. Geçen hafta 48 liraya aldığım 3 kilo yoğurdu dün akşam 58 liraya aldım. Yüzde 20’lik artışı şimdiden yansıttılar. Minimum fiyat Ocak ayına göre yüzde 100’dür. Her ne kadar bu rakam artmış olsa da artık bu rakam açlık sınırı içinde bir bedeldir.

“ORTA DİREK KONSEPTİ YAPILDI. TEK DİREK VAR”

En düşük memur maaşı şu anda 7 bin 977 TL. Minimum fiyatın altındadır. Minimum fiyat; Çok düşük olmasına rağmen okumak için yıllarını, parasını, emeğini harcayan memurun maaşını geçmiştir. Emeklilik halini artık düşünemiyoruz. Asgari fiyat genel fiyat oldu. Orta yol kavramı ortadan kalktı. Sadece bir direk var. Taban fiyat memur maaşlarını aşarken, Memur-Sen yanlısı ve Yancı Kamu-Sen, bizim gibi sendikalara getiremedikleri bu kez yüzde 2 olarak dün Meclis’ten geçti. işçi sendika tekelini sağlamak için çaba harcamış, ancak bunu daha önce yüzde 1 olarak getirememiştir. Bu tarih halk sendikacılığı açısından tarihe kara bir leke olarak geçmiştir. Biz işçiler, sendikacılar olarak sizin adınıza utanıyoruz.

“MEMUR-SEN VE SİDE KAMU-SEN NEDENİ, YOKSULLUK SONUCU”

Kamu çalışanlarının EYT, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması, vergi adaletsizliği gibi birçok kronik sorunu varken, sendika yanlılarının amacı kendi saltanatları için toplu iş sözleşmesi ikramiyesi adı altında devletin parasıyla sendika tekeli oluşturmak, memurları kınamak ve sömürmek. Sendika ve sendikalar arasında ayrımcılık Anayasa’da da, ILO’da da, 4688 Sayılı Kanun’da da alışılmış bir şey değil. Bu haksızlığa ve adaletsizliğe izin vermeyeceğiz. Hakim, savcı, asker, polis ve gardiyanlar ile sendika kurma hakkı olmayan yaklaşık 500 bin kamu çalışanı bu haktan hiçbir şekilde yararlanamayacak. Biraz önce cephede SGK’nın önünde eylem yapmak istedik ama polisler bizi orada bırakmadı. Biz de o polisin hakkını savunuyoruz. O taraftarlar ise arkadaşlarının hakkını savunmazlar, kendi saltanatlarını ve çıkarlarını düşünürler. Taraftar yüzde iki ikramiye aldı. Memuru sattı. Memur-Sen ve destekçisi Kamu-Sen sebep, yoksulluk sonuçtur.

“EN ALT MEMUR MAAŞI YOKSULLUK SINIRI OLAN 26 BİNİN ÜZERİNDE OLMALI”

Yıllardır yılan hikayesine dönüşen EYT, hükümetin konuşmasına rağmen henüz çıkmadı. Oyalamaya devam ediyorlar. 3600 ek göstergede dağ fareler doğurdu. Beklentileri karşılamadı. Şu anda SGK’da çalışan arkadaşlar kenarda yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Bu arkadaşların emeği ve kaldırılan havuzun parası tekrar ödenmeli. Vergilerde adalet, yaşanabilir bir ücret istiyoruz. En düşük memur maaşı 26 bin olan yoksulluk sınırının üzerinde olmalıdır. Memur ve emeklilerin maaş artışları ÜFE’ye göre aylık olarak ödenmelidir. Vergi oranı yüzde 10 olarak sabitlenmeli. Temel gıda ve tüketim için halkın omuzlarındaki başta KDV olmak üzere dolaylı vergi yükü kaldırılmalı, zenginlerden servet vergisi alınmalıdır. Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet faturalarına zam yapılmamalı. 3600 Ek Göstergesi kamuda görev yapan şefler başta olmak üzere tüm lise mezunlarına verilmelidir. Orta öğretim mezunlarının ek göstergesi 2200 olmalıdır. Ek ödemeler emekli maaşına sayılmalıdır.

“MEMURLUK MAAŞI ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA”

Tüm sözleşmeli çalışanlara set verilmelidir. EYT yasası bir an önce kayıtsız şartsız yasalaşmalıdır. Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılmalı, içindeki meslek dalları teknik hizmetler sınıfına, diğerleri genel yönetim hizmetleri sınıfına aktarılmalı ve ek göstergeden yararlanılmalıdır. Büyükşehir farkı, büyükşehirlerde görev yapanlara verilmelidir. Kamu çalışanlarının yemek ücretleri artırılmalı, yemek hizmeti alamayanlara nakit ödeme yapılmalıdır. Kamu çalışanları için lojman ve kreşler yapılmalı, konutu olmayanlara, özellikle büyükşehirlerde yaşayanlara kira yardımı yapılmalıdır. Memur, disiplin affı ve yeşil pasaport bekliyor. Düzenlemeler bir an önce yapılmalıdır. Memurun maaşı asgari ücretin altındaydı.”

Açıklamanın ardından Hamzaçebi, SGK Mali Hizmetler ve Sosyal Güvenlik Merkezi’nin kapısına “Bu İşyerinde Asgari Fiyat Uygulanır” yazılı tabela asmak istedi. Polis bunun için de Hamzaçebi’ye izin vermedi. Hamzaçebi’nin “Kamu kurumlarında sendika panosu var nasılsa oraya asıyoruz” açıklamasına rağmen polisin tavrı değişmedi. Hamzaçebi, “Size söylüyorum, bunu bastırıp tüm kamu kurumlarına asacağım” diyerek tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu