Ekonomi

Villeroy, Orta Doğu’daki gerginliklere rağmen ECB’nin Haziran ayında faiz indirimine gideceğini söyledi

Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau bugün (Pazar) yaptığı açıklamada, Orta Doğu’da devam eden gerginliklere rağmen Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Haziran ayından itibaren bir dizi faiz indirimi başlatma yolunda ilerlediğini belirtti.

Villeroy’a göre Orta Doğu’daki mevcut durum, enerji fiyatlarında ECB’nin enflasyonu 2025 yılına kadar %2 hedefine indirmeyi amaçlayan faiz indirim stratejisinden sapmayı gerektirecek önemli artışlara yol açmadı.

Villeroy’un ekonomi gazetesi Les Echos’a verdiği mülakatta yaptığı yorumlar, ECB’nin Perşembe günü yaptığı ve Haziran ayında bir faiz indirimi beklendiği yönündeki açıklamasını destekliyor. Villeroy, Orta Doğu’daki gerginliklerin izlendiğini ancak henüz petrol fiyatları ya da daha geniş enflasyon eğilimi üzerinde önemli bir etkiye yol açmadığını vurguladı. Villeroy, gelecekteki para politikası ayarlamalarının, artan petrol fiyatlarından kaynaklanan potansiyel şokların geçici ve sınırlı olup olmadığına veya emtia fiyatlarının ötesinde temel enflasyonu etkilemeye başlayıp başlamadığına bağlı olacağını belirtti.

ECB’nin faiz oranlarını düşürme planı, politika yapıcıların ekonomiyi canlandırmaya ve enflasyon endişelerini gidermeye çalıştığı bir dönemde geldi. Enerji piyasasındaki dalgalanmalar ve jeopolitik gerilimler enflasyon için risk olarak kabul edilse de, bu etkiler enflasyon oranlarındaki düşüşü durduracak kadar önemli olmamıştır.

Villeroy ayrıca Haziran ayından sonraki faiz indirimlerinin “pragmatik bir hızda” gerçekleştirileceğini vurgulayarak, AMB’nin enflasyonu yönetirken Euro bölgesinin ekonomik büyümesini destekleme çabalarında temkinli ve ölçülü bir yaklaşıma işaret etti. Bu yaklaşım, merkez bankasının enflasyon hedefini takip ederken değişen ekonomik koşullara uyum sağlama taahhüdünü yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-gediz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu