Ekonomi

İsveç Merkez Bankası kilit faiz oranını düşürmeye hazırlanıyor

İsveç Merkez Bankası Riksbank’ın, yapılan son ankete göre bu hafta temel faiz oranını %0,25 düşürerek %3,75’e çekmesi bekleniyor. Bu karar 2016’dan bu yana ilk faiz indirimi olacak ve enflasyonun kontrol altında kalmasını sağlamayı amaçlıyor.

Ankete katılan 22 analist, 2022 sonunda %10’un üzerinde olan enflasyonun önemli ölçüde düşerek merkez bankasının %2’lik hedefine yaklaşmasının ardından Riksbank’ın harekete geçeceği konusunda güçlü bir fikir birliği olduğunu gösterdi. Sadece altı analist merkez bankasının faiz oranını %4.00’te tutacağını öngörürken, medyan tahmin yıl sonuna kadar %3.00’e daha da düşürüleceğini gösteriyor.

Riksbank, yükselen enflasyonla mücadele etmek için son iki yıldır faiz oranlarını benzeri görülmemiş bir oranda arttırıyor. Ancak o zamandan bu yana İsveç ekonomisi, artan işsizlik ve ipotek sahipleri üzerindeki mali baskı ile birlikte bir yavaşlama yaşadı.

Riksbank Mart toplantısında Mayıs ya da Haziran ayında olası bir faiz indirimine işaret ederken, ankete katılan tüm analistler bu hafta ya da bir sonraki ay bir indirim bekliyor. Bununla birlikte merkez bankası, küresel jeopolitik kaygılar ve dünya genelinde değişen faiz indirimi beklentileri nedeniyle enflasyonist baskıları istemeden de olsa artırabilecek İsveç kronunu daha da zayıflatmaktan kaçınmak için ihtiyatlı davranıyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın Haziran ayında faiz oranlarını düşürmesi beklenirken, Amerika Birleşik Devletleri’nde politika gevşemesi bu kadar çabuk gerçekleşmeyebilir. Zayıf kron, uluslararası faiz oranı beklentileri, yüksek petrol fiyatları ve süregelen hizmet enflasyonu gibi faktörler temkinli bir yaklaşıma neden oluyor.

İsveç’in komşusu, güçlü bir ekonomiye sahip Norveç de küresel belirsizlik nedeniyle para biriminde zorluklar yaşamaktadır. Norveç Merkez Bankası Eylül ayına kadar faiz indirimi öngörmüyor.

Riksbank, Haziran toplantısına kadar yeni tahminler yayınlamayacak ve politika kararını 8 Mayıs Çarşamba günü 0730 GMT’de açıklayacak.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

pozantihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu