Haber

İran’ın Erbil’e yönelik saldırıları BM önünde protesto edildi

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun, Irak’ın kuzeyindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (KBY) bağlı Erbil kentine gerçekleştirdiği ve 4 sivilin ölümüne yol açan balistik füze saldırıları, Birleşmiş Milletler (BM) önünde protesto edildi. ) Erbil Ofisi.

İran Devrim Muhafızları’nın IKBY’nin Erbil kentine gece saatlerinde gerçekleştirdiği balistik füze saldırıları bölge halkının tepkisini çekti. Yüzlerce kişi BM Erbil ofisi önünde toplanarak İran’ı protesto etti. Saldırıda hayatını kaybedenlerin posterlerini taşıyan göstericiler, “İran’a ölüm” ve “Erbil diz çökmeyecek” sloganları attı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı protestoda İran’ın saldırılarına son vermesi istendi. Protestoya katılan Beyan Fettah, İran’ın saldırısını kınayarak, “İran, sürekli farklı bahaneler üreterek Erbil’i vuruyor. İran’ın amacı Kürt milletinin kararlılığını kırmak ama bu asla olmayacak.”

Irak, Tahran’daki büyükelçisini çağırdı

Öte yandan Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Erbil’e düzenlediği saldırılar nedeniyle Irak’ın Tahran Büyükelçisi Nasır Abdulmuhsen’in istişarede bulunmak üzere Bağdat’a çağrıldığı açıklandı. .

“3 İHA düşürüldü”

IKBY Terörle Mücadele Birimi’nden yapılan açıklamada, ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon güçlerinin Erbil Uluslararası Havalimanı yakınında bulunan üssünün 3 silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile hedef alındığı ve SİHA’ların imha edildiği bildirildi. vuruldu.

“Biz bu çatışmanın parçası değiliz”

IKBY Başbakanı Mesrur ​​Barzani, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) oturum aralarında gazetecilere saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Barzani, İran’ın iddialarının asılsız olduğunu belirterek, “Şaşırtıcı olan şey bizim bu çatışmanın bir parçası olmamamız. İran’ın IKBY’de, özellikle de Erbil’de sivillere neden misilleme yaptığını bilmiyoruz.”

ABD’den kınama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller da yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin İran’ın Erbil’e yönelik saldırısını şiddetle kınadığını belirtti. Miller, “İran’ın Irak’ın istikrarını baltalayan pervasız füze saldırılarına karşı çıkıyoruz” dedi.

Ne oldu?

Gece saatlerinde ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu ve Erbil Uluslararası Havalimanı yakınında bulunan ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon üssünün de aralarında bulunduğu birçok bölgeden patlama sesleri duyuldu. Havalimanındaki tüm uçuşlar durdurulurken, ABD Başkonsolosluğu’ndan siren sesleri duyuldu. İran Devrim Muhafızları’ndan yapılan ilk açıklamada, İran düşmanlarının gerçekleştirdiği terör saldırılarına tepki olarak “İran karşıtı teröristlerin ve casusların karargahının” balistik füzelerle vurulduğu bildirildi. İkinci açıklamada, İran’ın Kerman vilayetinde terör örgütü DEAŞ’ın üstlendiği ve 90 kişinin ölümüyle sonuçlanan intihar bombası saldırısı, Rask kentinde güvenlik güçlerine yönelik saldırı ve Razi Musavi’nin, Devrim Muhafızları Ordusu’nun Suriye’deki üst düzey komutanlarından birinin öldürüldüğü hatırlatıldı ve Suriye’de olduğu söylenen Erbil ile terör örgütü DEAŞ ile ilgili hedeflerin balistik füzelerle hedef alındığı açıklandı. İsrail dış istihbarat servisi MOSSAD ile temas halinde olan Erbil’de hedef alındı. Erbil’e düzenlenen saldırıda füzelerin bir kısmı evlere, bir kısmı da evlerin yakınına isabet etti. Saldırı sonucunda aralarında Kürt iş adamı Peşrev Dizeyi ve kızının da bulunduğu 4 sivilin hayatını kaybettiği, Dizeyi’nin eşi ve 7 yaşındaki oğlunun da aralarında bulunduğu 6 sivilin yaralandığı bildirildi. -ERBİL

haberaralik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu