Haber

BM: Gazze’de savaş suçlarının işlenmesinden endişe duyuyoruz

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalarda savaş suçları işlendiğinden endişe duyduğunu belirtti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Savaş suçlarının işlenmesinden endişe duyuyoruz. Hamas’ın korkunç baskınlarına tepki olarak Gazzelilerin toplu olarak cezalandırılmasından endişe duyuyoruz. bu da savaşın hatası anlamına gelir.” Shamdasani, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan 2 milyondan fazla insanı elektrik ve yakıttan mahrum bırakmanın toplu cezalandırma olduğunu vurguladı ve buna derhal son verilmesi çağrısında bulundu. Sözcü, sivillerin kaçırılmasının da savaş suçu olduğunu belirtti.

İsrail bombardımanı altındaki Gazze Şeridi’nde siviller temiz su, gıda, yakıt ve elektrik sıkıntısı yaşıyor. Yakıt yetersizliğinden dolayı fırınlar çalışamıyor ve birçok hastane jeneratörlerini yönetimli bir şekilde kullanabilmek için sadece acil servislerini açık tutuyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2 bine yakın kanser hastasının, bine yakın diyaliz hastasının ve 130 prematüre bebeğin hayatının risk altında olduğuna dikkat çekti.

UNRWA: Daha fazla insan ölecek

BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), Gazze’ye acilen yakıt sağlanması gerektiğini, aksi takdirde yardım faaliyetlerini önemli ölçüde azaltmak, hatta bazı yerlerde durdurmak zorunda kalacaklarını duyurdu.

UNRWA Cuma günü yaptığı açıklamada, abluka nedeniyle çok daha fazla kişinin öleceği uyarısında bulundu. UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini Kudüs’te şunları söyledi: “Biz konuşurken Gazze’de insanlar ölüyor, sadece bombalar ve saldırılar yüzünden değil. Gazze Şeridi’ndeki ablukanın sonuçları nedeniyle yakında çok daha fazlası ölecek.” Lazzarini, “Temel hizmetler çöküyor, ilaç, yiyecek ve su tükeniyor, Gazze sokakları kanalizasyon suyuyla dolmaya başlıyor” diyerek, Gazze’ye bir an önce daha fazla yardımın girmesine izin verilmesi çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz Cumartesi gününden bu yana Mısır ile Refah sınır kapısından Gazze Şeridi’ne sınırlı miktarda yardım giriliyor; Ancak yardımların arasında akaryakıt yok çünkü İsrail buna izin vermiyor.

Gazze’de akaryakıt krizi: Acil servisler durma noktasına geldi

Bu resmi görüntülemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin ve HTML5 videoyu destekleyen bir web tarayıcısına geçmeyi düşünün

AFP, dpa/GY, AK

narlidere-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu