Teknoloji

Bill Gates’in aralarında Musk’ın da bulunduğu 1.100 kişinin imzaladığı açık mektuba itiraz edildi.

Reuters’e göre Bill Gates, yapay zekanın gelişimini ortaya koymanın teknolojinin yarattığı sorunları çözmeyeceğini düşünüyor..

Gates’in yorumları, tüm üretken yapay zeka laboratuvarlarını, koruyucu önlemlerin etkili olabilmesi için yapay zeka sistemlerini eğitmeyi yarım yıllığına durdurmaya çağıran bir mektuptur. Elon Musk dahil 1.100 değerli ismin imzasıyla yayınlanıyorsonra geldi

Microsoft kurucu ortağı, önerilen ortam bağışı hakkında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “ Belirli bir gruptan işlerine ara vermelerini istemenin zorlukları çözeceğini düşünmüyorum. Açıkçası, bunların çok büyük faydaları var… Yapmamız gereken, zor alanları belirlemek. Durdurma talebini ve dünyadaki her ülkenin durmayı kabul etmeyeceğini ve neden durdurulması gerektiğini gerçekten anlamıyorum. Bu alanda çok farklı görüşler var.” söz konusu.

Mart ayının sonlarına doğru Gates, blogunda yapay zekanın cep telefonları ve internet kadar devrim niteliğinde olduğunu açıklayan bir makale yayınladı. Alexa ve Google Assistant gibi servisler üzerinden bir süredir yapay zekaya sahip olmamıza rağmen ChatGPT ve Google Bard ile dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

Araştırma kümelerinin, durmalarını isteyen mektuba nasıl yanıt vereceği artık belli değil. Ancak geçen hafta sonu, İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salviniülkenin Bilgi Savunma Otoritesi tarafından. ChatGPT’ye getirilen engellemenin çok fazla olduğunu söyledi . Bu, siyasetçilerin bile bu hizmetlere erişimin sınırlandırılması veya engellenmesi konusunda hemfikir olmadığını göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu