Ekonomi

Zelenski’den Türkiye ve BM’ye ‘tahıl koridoru’ önerisi

Zelenski, Telegram kanalıyla Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM arasında 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyat anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bu anlaşma kapsamında yaklaşık 33 milyon tonluk tarım işinin 45 ülkeye gönderildiği bilgisini paylaşan Zelenski, sevkiyatın gittiği ülkeleri anlattı ve insanların hayatını kurtardığı söylendi.

Afrika, Asya ve Avrupa’nın istikrara hakkı olduğunu vurgulayan Zelenski, “Güvenliği ve Rusya’nın çılgınlığından korunmayı hepimizin düşünmesi gerekiyor. Ukrayna’nın gıda ürünleri yaklaşık 400 milyon insanın temel güvencesidir.” değerlendirmesini yaptı.

‘Rusya olmadan devam edebilir’

Zelenski, “Karadeniz Tahıl Girişimi Rusya olmadan da devam edebilir ve etmelidir. Bu anlaşma geçerliliğini koruyor. Geriye kalan tek şey bu anlaşmanın dikkatli bir şekilde uygulanması. Üçlü formattaki anlaşmanın karşılığı olan konseptin çalışma tarafı. Ukrayna, BM ve Türkiye birlikte gıda koridorunun işletilmesini ve gemilerin denetlenmesini sağlayabilir.”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın durdurulduğunu ve ilgili koşullar yerine getirildiğinde Rusya’nın anlaşmaya geri döneceğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da Batı’nın Rus gıda ve gübresine yönelik yaptırımları durdurması halinde söz konusu anlaşmaya geri döneceklerini açıkladı.

havsa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu