Haber

Yeşil Sol Ankara adayları: Erzurum ilk turun önemini gösterdi

ANKARA – Yeşil Sol Parti Ankara milletvekili adayları gazetecilerle görüşmeye geldi. Seçim kampanyasının hangi aşamada olduğu hakkında bilgi verilen toplantıda adaylar, Ankara’da 7 Haziran havasının hakim olduğundan bahsetti.

Adaylar dün İmamoğlu’nun Erzurum mitingine yapılan saldırıyı hatırlatarak, seçimin ilk turda bitmesinin önemli olduğunu vurguladı.

‘7 HAZİRAN’DA DUYGUYU YAKALADIK’

Yeşil Sol Parti Ankara Milletvekili Adayı ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Emirali Türkmen, seçimde seçmenin adayları tanıdığını belirterek, tüm partilerin “Bir yanda insan hakları ve demokrasi mücadelesi verenler var, diğer yanda insan hakları ve demokrasi mücadelesi verenler var. Öte yandan AKP’nin adalet bakanı olup insanları cezaevine gönderen adayları var” dediler.

Halkın adaylar arasındaki farklılıkları gördüğünü ve bunun demokrasi adına umut verici olduğunu kaydeden Türkmen, yürüttükleri seçim kampanyasının detayları hakkında da bilgi verdi. 7 Haziran sürecinin Ankara’daki heyecanını yakaladıklarını düşündüklerini ifade eden Türkmen, Ankara’nın üç bölgesindeki tüm departmanlardan olumlu geri dönüşler aldıklarını söyledi. 1. bölgedeki son seçime göre daha tartışmalı bir noktada olduklarını düşündüklerini dile getiren Türkmen, partisinin milletvekili sayısının artacağını tahmin ettiklerini söyledi.

’12 EYLÜL’DEN SONRA SİYASİ GERİLİMLİ EN YÜKSEK SEÇİM’

Seçim sürecinin gergin bir ortamda ilerlediğini kaydeden Türkmen, “12 Eylül’den sonra siyasi hayatımda en çok siyasi gerginliğin yaşandığı seçimlerden biri bu. Bu topluma da yansıyor. Toplum büyük ölçüde sessiz, duruşunu beyan etmiyor. Bu da sandıklara çok olumlu yansıyacak gibi görünüyor” dedi.

‘HEM İÇİŞLERİ BAKANIYIZ HEM MİLLETVEKİLİ ADAYLARIYIZ’

Seçim sürecinde Ankara’da bir takım gerginlikler yaşadıklarını kaydeden Türkmen, “İçişleri Bakanı da milletvekili adayı, bütün polis onun emrinde. Biz de milletvekili adayıyız. Eşit rekabet yok. Kimse seçimin demokratik bir yarış olduğunu söyleyemez” dedi. Cumhur İttifakı’nın gerginlik yarattığına inandığını dile getiren Türkmen, “Bütün vatandaşlar bu konuyu sağduyu ile sandıkta sonuçlandırmak istiyor” dedi.

‘SAHADAKİ İŞARETLERDEN ALDIĞIMIZ VERİLER DEĞİŞİYOR’

Ankara Milletvekili Adayı EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Erzurum’da yaptığı konuşmada yaşananları hatırlatarak, “Dün yaşadığımız linç girişimi tek adam yönetiminin değişmesi gerektiğinin bir göstergesidir. Bu da birinci basamakta cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonlandırılmasının değerine işaret etti. Görünen o ki bu iktidar çeşitli provokatif yöntemlere başvurarak bunu sürdürecek. Sadece Erzurum’da değil. Dün Ayrancı halkı keyfi olarak görüşmemizi engelledi. Yeşil Sol Parti’nin seçim bürolarına yönelik saldırılar olağan hale geldi. Ancak sahadan aldığımız verilerle bir değişiklik olacağına inanıyoruz” dedi.

‘TÜM İNSANLARIN TEMSİLCİSİ OLABİLİRİM’

Yeşil Sol Parti’nin Çerkes milletvekili adayı Metin Kılıç, “Çerkes adayı olması gerçekten heyecan vericiydi” diyerek, Avrupa ve Kafkasya’da Çerkeslerden yoğun takviye gördüklerini söyledi. Kılıç, sadece Çerkeslerin değil tüm halkların sorunlarını seslendirmeyi hedeflediğini ve her türlü çabanın yanında olacağını kaydetti.

“ANKARA 2. BÖLGE GÜÇ KALESİ DEĞİL, BİZ BUNU GÖRDÜK”

Ankara’da ikinci bölgenin hafızasının bastırıldığını ve ekonomik olarak en çok sıkıntı yaşayan bölge olduğunu kaydeden Yeşil Sol Parti Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı İhsan Ceylan, “Her konuda ikinci bölgeye sıkışıp kalanlar var. Biz bu insanların sesi olmak için çalışıyoruz. Muhafazakar-milliyetçi iktidar mottosuyla bu bölgenin iktidarın kalesi olduğu söyleniyor ama gördük ki kimsenin kalesi değil.”

‘Sakin olmalıyız, haklıyız’

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, seçim kampanyası sürecinde Ankara’da yaşadıkları zorluklara değinerek, “Ankara Emniyet Müdürlüğü bizi korumak ve barışçıl gösterilerin yapılmasını sağlamak için üzerine düşen görevi hiçbir zaman yerine getirmedi. Bu tarzın devamını dün Erzurum’da gördük. Mersin’de arkadaşlarımızın arabasının taşlandığını da gördük. Halkımıza mesajım şu olacak: Sakin olmalıyız, haklıyız. Doğruluğumuz o kadar gerçek ki, birlikte başaracağız. Türkiye’de değişim isteyen herkes bunu başaracaktır. Buna inanmalı ve hiçbir provokasyona gelmemeliyiz” dedi.

‘AKP ÇIKAMIYOR’

Ankara Milletvekili Adayı Emirali Türkmen, seçim sürecindeki gerginliğin nedeninin sorulması üzerine, “Şu anda AKP sokağa çıkamıyor. Vatandaşın yanına gidip ‘biz buradayız, bize oy verir misiniz’ deme potansiyelini kaybetmiş görünüyor. Bu nedenle merkez, parti-devlet modeliyle muhaliflerini aşağılayan, şiddet noktasına taşıyan, devletin bütün imkanlarını kullanan bir duruma dönüşmüştür.”

‘KEYF HAT AŞAMASINDA’

Seçim kampanyaları üzerindeki baskılara ilişkin soruya Türkmen, “Bu seçimlerde de soğukkanlı bir kampanya yürütmeye çalışıyoruz. Ankara’da zaman zaman kamu görevlileriyle gerginliklerimiz oluyor. Keyfilik çizgi seviyesindedir. Biz konvoy yapınca durduruluyoruz ama başka bir partinin konvoyu 10 dakika geçince durdurulmuyor. Dün Ayrancı’da çocuk şenliği yapalım istedik. Yapamadığınız için polis sizi engelliyor. Bunlar can çekişen son devletlerdir” dedi. Türkmen, Türközü’ndeki seçim bürosunun açılışında polisin halay çekmenin seçim tatbikatı olmadığını söylediğini ve müziğin kapatıldığını da anlattı.

‘YEŞİL SOL KURAM KILIÇDAROĞLU İÇİN MİLLİ İTTİFAKTAN DAHA YÜKSEK PERFORMANSLA ÇALIŞIYOR’

Türkmen, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin bir soruya yanıt olarak, “Millet İttifakı adayına şaka yaptım; Yeşil Sol ekipler ve gönüllüler, Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi için Millet İttifakı’ndan daha yüksek bir performansla çalışıyor. Bunu Ağrı ve Van mitinglerine baktığınızda görmek mümkün. Hatırlarsanız, ülkenin tek adamı ‘Kürt sorununu ben çözeceğim’ dediğinde Diyarbakır’da yüzbinler karşılamıştı onu. Şimdi de “Kürt sorununun demokratik yollarla çözülmesinden yanayım ve bunun için çalışacağım” sözlerini kullanan Kılıçdaroğlu, Van’da yüzbinlerle Kılıçdaroğlu’na destek verdi. (DUVAR)

kurtun-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu