Yaşam

William Shakespeare’in yüzyıllardır anlatılan iktidar tutkusunun hikayesi: Macbeth

Şair, oyun yazarı ve tiyatro oyuncusu William Shakespeare, birçok kişi tarafından İngiliz dilinin ve dünyanın en iyi oyun yazarı olarak kabul ediliyor. 26 Nisan 1564’te Stratford-upon-Avon’da doğup 23 Nisan 1616’da aynı yerde ölen Shakespeare, İngiltere’nin ulusal şairi ve Avon’un Ozanı olarak da anılıyor.

Shakespeare bilinen eserlerinin çoğunu 1589-1613 yılları arasında üretti. İlk oyunları çoğunlukla komedi ve tarihi oyunlardı ve bu türlerle on altıncı yüzyılın sonlarında kültür ve sanatın zirvesine yükseldi. Daha sonra 1608 yılına kadar trajedilere yönelmiş ve bu dönemde İngilizcenin en güzel eserlerinden sayılan Hamlet, Kral Lear, Othello ve Macbeth’i yazmıştır.

Yazarın en kısa trajedisi

Macbeth ya da orijinal adıyla Macbeth’in Trajedisi, William Shakespeare’in en kısa trajedisi olmasının yanı sıra Hamlet, Othello ve Kral Lear ile birlikte en değerli dört trajedisinden biridir.

1606 yılında yazıldığı sanılmaktadır. Yazıldığı günden bu yana tüm dünyada hem profesyonel hem de amatör tiyatrolar tarafından sıklıkla sahnelenmiş ve oynanmaya devam etmektedir.

Macbeth, günahın insan yaşamı üzerindeki etkilerini başından sonuna kadar derinlemesine ele alır. Günahın alçaltıcı ve acı verici sonuçlarını felsefi bir temelde ele alır. Sadece bu da değil, bize kötülük yapmanın insan yaşamındaki ölümcül yansımalarını ve tüm korkunç gerçeklikleriyle şeytanı takip etmenin tüm tonlarını açığa çıkarıyor.

Üç tuhaf kız ve bir kehanet

Bir çayırda karşılaştığı üç tuhaf kız kardeşin kehanetlerine saplantılı bir şekilde inanan Macbeth, karanlık bir güç arzusunun peşindedir. Karısının hastalıklı kışkırtmalarıyla körüklenen bu hırs, Macbeth’e en kötü kabuslarında bile göremediği şeyleri yaptırır.

Sayfa: 144

güç açgözlülüğü

Shakespeare’in 1606 yılında yazdığı düşünülen Macbeth, yazarın trajedileri arasında en kısa ama en çarpıcı olanıdır. Diğer oyunlarından farklı olarak Shakespeare, Macbeth ve Lady Macbeth adlı iki karaktere odaklanarak güç arzusu, manipülasyon, açgözlülük, ahlak, iyilik ve kötülük kavramlarına odaklanır.

Yazar hakkında…

Ünlü oyun yazarı William Shakespeare, 1564 yılında Stratford-upon-Avon’da doğdu. Sekiz çocuklu bir ailenin hayatta kalan üçüncü ve en yaşlı çocuğuydu. Hiçbir kanıt olmamasına rağmen Stratford’daki King’s New School’a gittiği düşünülüyor. İngiltere’de dönemin tüm okullarında olduğu gibi burada da Latince ağırlıklı bir eğitim aldı.

Eserleri 1592 yılında Londra tiyatro sahnelerinde geniş çapta sergilenmeye başlayıncaya kadar faaliyetleri hakkında söylentiler dolaşıyordu ve biyografi yazarları bu yılları oyun yazarının kayıp yılları olarak adlandırıyorlardı.

Yazmaya başladığı tarih bilinmemekle birlikte kariyerine komedi ve tarihi oyunlarla başlamış, daha sonra 1608 yılına kadar trajediler üzerinde yoğunlaşmıştır. İngiliz edebiyatının en başarılı eserleri arasında sayılan Hamlet, Kral Lear, Othello ve Macbeth’i yazmıştır. , bu süreçte.

William Shakespeare öldü

Günümüze 38 oyun, 154 sone ve iki uzun öykü-şiirin yanı sıra ortak yazdığı bazı eserler bırakmıştır. Bu eserlerin çoğunu 1589-1613 yılları arasında üretti. Aynı zamanda oyuncu olan yazar, Londra’daki Lord Chamberlain’s Men tiyatro kumpanyasının sahibiydi.

16. yüzyılın sonlarında kültür ve sanatın zirvesine ulaşmış olsa da dünya çapında tanınması 19. yüzyıla kadar mümkün olmadı. Kariyerine 1613’te son veren Shakespeare, üç yıl sonra 52 yaşında öldü.

Sayfa için iletişim:

[email protected]

haberevren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu