Haber

Ulu Önder Atatürk Muğla’da Farklı Etkinliklerle Anıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ortamızdan ayrılışının 84. yılında farklı etkinliklerle ile andı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ortamızdan ayrılışının 84.yılında Muğla’da farklı etkinlikler ile anıldı. Kitapları, yazıları ile Türkiye’nin en çok okunan muharrirlerinden biri olan Tarihçi-yazar Sinan Meydan 10 Kasım Atatürk’ü Anma programları kapsamında Türkan Saylan Çağdaş Hayat Merkezi’nde vatandaşlarla bir ortaya geldi. Sinan Meydan Atatürk’ün az bilinen taraflarını anlattı. Meydan, Atatürk’ün kitap okuma sevgisini, askeri, siyasi, ekonomik ileri görüşlülüğünü, yazdığı geometri ve öbür kitapları, Hatay’ın anavatana katılması için hastalığına karşın verdiği çabaları etkileyici bir lisanla iştirakçilere aktardı. İştirakçiler tarihi bilgi ve dokümanlar ışığında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ü daha yakından tanıma ve öğrenme fırsatı buldu.

Başkan Gürün; “Atatürk’ün evlatları olarak umutsuz olmaya hakkımız yok, güzel günlere hep birlikte, kol kola yürüyeceğiz”

Sinan Meydan söyleşisi öncesi konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün Atatürk’ün aydınlattığı yolda, gösterdiği maksatta daima birlikte yürümeleri gerektiğini söyledi. Gürün Atatürk’ün ihtilalleri, unsurları ve 100 yıl evvel söyledikleri ile daima yaşadığını vurgularken “Türk Milleti olarak Atatürk’ü Sinan Meydan ve öteki değerli müellifler, araştırmacılar sayesinde daha da uygun tanıma fırsatı buluyoruz. Bilhassa son 20 yılda Atatürk ile ilgili araştırmalar, yazılan kitaplarda büyük artış var. Onun gösterdiği amaca, aydınlattığı yolda daima birlikte, kol kola yürümeliyiz. Atatürk’ün 100 yıl evvel söyledikleri ve bugünlerimizi aydınlattığı unutulmaz, eskimeyen kelamları var. Beni en çok etkileyen kelamlarından biri; “Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim” Atatürk’ün evlatları olarak umutsuz olmaya hakkımız yok. Cumhuriyetimizin 100.yılında umudumuzu güçlendirecek, hoş günlere birlikte yürüyeceğiz.” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Atatürk’ün sevdiği türkülerden oluşan Türkülerle Atatürk konserini 10 Kasım’da Bodrum Belediyesi işbirliği ile Herodot Kültür Merkezi’nde vatandaşlarla buluşturdu. Muğla Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Türkülerle Atatürk konserinde solist Ezgi Uludağ sahne aldı ve Atatürk’ün dinlemekten büyük keyif aldığı Ah Bir Ataş Ver, Çalın Davulları, Bülbülüm Altın Kafeste, Havada Bulut Yok, Çanakkale İçinde, Vardar Ovası, İzmir’in Kavakları türkülerini seslendirdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu