Teknoloji

Türkiye’yi Kızamık Salgınına Karşı Tetikleyen Rahatsız Edici Gerçekler

Panik dalgasına kapılmamak ve son günlerde ülkemizde tespit edilen kızamık vakalarındaki artışın önüne geçmek için yapılacak en değerli şey kızamık aşısı olmaktır. Ancak hekimin İngilizce bir kelime ile ileri sürdüğü bazı asılsız argümanlar nedeniyle, “aşı karşıtı”bir süredir etrafta.

Böyle bir yanılgıya yol açarak Türkiye’de kızamık vakalarının her geçen gün artmasında değerli bir rol oynamaktadır. Sahtekar Andrew Wakefield’ın kim olduğuna ve bu konuda neler yaptığına bir göz atalım.

Öncelikle ülkemizde kızamığın en önemli nedenlerinden bahsedelim. Aslında bu hastalığın yükselişi iki farklı başlık altında toplanıyor: aşı kazası ve sistematik olmayan göç.

Türkiye, ücretsiz olmasının da etkisiyle bugüne kadar kızamık aşısı oranı çok yüksek olan ülkelerden biriydi. Ancak COVID-19 pandemisinde ortaya çıkan asılsız argümanlar, bu hastalık dışında başka rahatsızlıklar için uygulanan aşılar için de geçerli. büyük bir şüphesebep oldu

Bu önyargılara sığınmacıların da eklenmesiyle işler yolunda gitmeye başladı. sığınmacılar, çeşitli kültürel farklılıklardan dolayı bu aşılama uygulamalarını çoğunlukla reddetmektedir. ; Kızamığın sağlık çalışanları tarafından neden olabileceği etkiler bile zaman zaman etkili olmamıştır.

Gelinen noktada kızamık artık bir salgına dönüşmemişken, Devlet tarafından gerekli uyarılar yapılıyor veGerekirse aşılama kampanyaları başlatılmalıdır.

kızamık aşısı, 1960’lı yıllardan beri uygulanmaktadır ve bu aşının uzun vadeli etkileri tam olarak ortaya konmuştur..

Ayrıca kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı ile herkesin mutlaka yaptırması gerekir. vazgeçilmez aşıların ortasında.Yine bu hastalık çocuklarda yoğun olarak görülse de yetişkinlerde de bu hastalığa yakalanabilmekte ve sonuçları oldukça ağır olabilmektedir.

Gelelim asıl konumuza. Bu yanlış algıyla aşı karşıtlığına sebep olan ve tüm dünyayı etkisi altına almaya başlayan biri var: Andrew Wakefield.

1998 yılında 12 meslektaşı ile işbirliği yapan İngiliz gastroenterolog Andrew Wakefield, dünyada çok okunan bir tıp dergisidir. MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak karışımı) aşısı ile otizmin ortasında bir temasolduğunu iddia ettiği bir makale yayınladı.

Bu çalışmada, MMR aşısında bulunan canlı bir virüs, Bağırsak mukozasının geçirgenliğini arttırır, daha sonra kana ve beyne geçerek otizme neden olur. ileri sürüldü. Ekibin böyle bir iddiada bulunmasına destek, klinikte MMR aşısı yapılan 12 çocuğun tamamında bir ay gibi kısa bir gecikmenin ardından aynı bağırsak örneklerinin bulunması oldu.

Aslında, Andrew Wakefield ve 12 meslektaşının makalesinde ciddi metodolojik kusurlarve bu nedenle çeşitli bilim adamları tarafından şüpheyle yaklaşılmış ve sorgulanmaya başlanmıştır.

O zamanlar İngiltere’de ayda yaklaşık 50.000 çocuğa MMR aşısı yapılıyordu ve çalışmanın sadece 12 çocuk üzerinde yapılmış olması bilim dışıydı.

Bu çalışmada bilimsel deneylerin vazgeçilmez bir kriteri olarak kabul edilen kontrol seti bulunmamakta ve bulgular MMR ile aşılanmamış çocuklardan alınan örneklerle karşılaştırılmadı. . Ayrıca yazıda belirtilenin aksine bağırsaktan kana, kandan beyne bulaşma açısından herhangi bir atıkla karşılaşılmadı ve bu aşının kalıntısına rastlanmadı.

Wakefield öncülüğünde kaleme alınan bu yazının ortaya koyduğu bilgilerin birçoğunun hatalı olmasına rağmen, gündeme getirilen konu insan hayatı olduğu için oldukça dikkat çekiciydi ve Çeşitli medya organları bunu hızlı bir şekilde haber yapmaya çalışıyor.başladı.

Sonra 1998-2003’ün ortalarında İngiltere’de aileler arasında korku ve panik dalgaları yayıldı. MMR aşılama oranını %92’den %80’e düşürünneden oldu.

Aşı çalışmalarına yönelik böylesine büyük bir karalama kampanyasının ardından bilim insanları, MMR aşısı ve otizm arasındaki ilişkiyi titizlikle araştırmaya başladı.

Örneğin Danimarka’da 500.000 çocukkonulu bir çalışma ile “MMR aşıları ile otizm insidansı arasında bir ilişki yok,aşılı ve aşısız çocuklarda hastalık sıklığı aynı”saptanmış.

daha sonra Kanada’da 28.000 ve Finlandiya’da 1.8 milyon çocukiçeren kapsamlı çalışmalar sonucunda Andrew Wakefield’ın argümanları tamamen temelsizdir.net bir şekilde bulundu.

Ve bunların yanı sıra, Wakefield’ın çalışmasında epeyce önemli etik sorunlar ve çıkar çatışmaları vardı.

Bu tür bilimsel çalışmalarda sonsuza kadar ibretlik olaylar rastgele seçilmelidir ama bu dolandırıcı bunun üzerinde çalışıyor. 8 çocuktan 5’i aşı üreticilerine dava açan avukatın birebir müvekkiliydi.

Yine etik anlamda alınan her türlü finansal destek, çalışmaların tarafsızlığını korumalıdır ancak Wakefield bu 5 çocuğun avukatlarından 50.000 £ aldıve bu parayı işle ilgili herhangi bir rastgele yerde kullanmadı.

Son olarak, bu araştırma sırasında Wakefield’ın rakip bir kabakulak aşısı için patentiÇalışmanın halihazırda kullanılan aşıya iftira atmak ve ortağı olduğu şirketin aşısını piyasaya sürmek amaçlı olduğu anlaşıldı.

2004 yılında bu ürkütücü detayların ortaya çıkması üzerine bu sahtekarın grubundaki 12 kişiden 10’u araştırmadan çekildiğini açıkladı.

2010 yılında makalenin yayınlandığı dergi şu açıklamayı yaptı: araştırma sonuçlarının tahrif edilmesi ve etik dışı uygulamalar nedeniyle.Yazıyı geri çektiğini belirtti.

Ayrıca yaptığı çalışmalar ve yayınladığı makale ile ses getiren Wakefield’ın tıp unvanı 24 Mayıs 2010 tarihinde bir genelge ile hak kazandı. ciddi profesyonel suistimalnedenlerle geri çekilmiştir.

Özetlememiz gerekirse; İnsan hayatının her şeyin üzerinde olduğu böylesine değerli bir noktada, belli çıkarlar peşinde koşarak gerçek dışı işlere girişmek vicdansızlık olmalıdır. Çünkü bu temelsiz argümanlar, Binlerce hatta milyonlarca insanı olumsuz etkiliyor ve onları “aşı karşıtlığına” itiyor.ve bunun bedeli de canlara mal olacak kadar önemli yerlere gidiyor.

Kaynaklar:Yalan, Hürriyet, Bağımsız

kiziloren-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu