Ekonomi

Türkiye ve Japonya yeşil enerjide işbirliği yapacak

Enerji ve Konvansiyonel Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi, iki ülke arasındaki güç alanında olası işbirliklerini değerlendirmek üzere İstanbul’da bir araya geldi.

Heyetler arası görüşmenin ardından, enerji alanında iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla bakanlar tarafından düzenlenmesi planlanan “Türkiye-Japonya Enerji Forumu”nun açılışına ilişkin “Ortak Bildiri” imzalandı. İmza töreninde konuşan Bakan Bayraktar, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi ile kapsamlı değerlendirmelerde bulunduklarını belirterek, “2024 yılında Türkiye ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yılı. 2024 yılı bizim için çok kıymetli. Bu saygı.

Dolayısıyla “Türkiye-Japonya Enerji Forumu’nun bu anlamda iki ülke arasındaki iş birliğinin geliştirilmesine hizmet edeceğini” düşünüyoruz. Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi de “Türkiye-Japonya Güç Forumu”nun gerçekleştirilmesi yolunda önemli ve büyük bir adım attıklarını belirtti. “100’üncü yıl dönümümüz münasebetiyle önümüzdeki yıl Tokyo’da bir teoloji forumu düzenlemeyi planlıyoruz.

Mutabık kalınan güç forumunu bir başlangıç ​​noktası haline getirerek, kritik madenler alanındaki ikili ilişkilerimizi ilerletmeyi umuyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde de başta enerji olmak üzere çeşitli alanlardaki işbirliğimiz devam edecektir.” Türkiye ile Japonya arasındaki iş birliğinin “Yenilenebilir Enerji, Enerji Verimliliği, Doğal Gaz ve Yeni Yakıtlar/Teknolojiler” ana başlıkları altında geliştirilmesi planlanıyor. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu