Haber

“Trafik Birim Amirleri Bölge Değerlendirme Toplantısı” Samsun’da yapıldı

“Trafik Birim Amirleri Bölge Değerlendirme Toplantısı”, Samsun’da gerçekleştirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanı Mehmet Yavuz, Samsun Emniyet Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, trafik kazalarının dünyada bir halk sıhhati sorunu olarak literatürde yerini aldığını söyledi.

Dünyada trafik kazaları nedeniyle her yıl 1 milyon 350 bin civarında can kaybı olduğunu, önlem alınmazsa 2030 yılında bunun 2,4 milyon civarına yükseleceğinin öngörüldüğünü belirten Yavuz, “Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü uzmanları, üye ülkelerin trafik kazaları için tedbirler alması noktasında birtakım stratejiler geliştirilmesini öngörmüş. Çünkü trafik kazaları, özellikle dünyada 5 ve 29 yaş arası ölüm sebepleri arasında birinci sırada yer alıyor. Trafik kazaları, ölüm sebepleri arasına baktığımızda da 8. sırada yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütünün resmi açıklamaları. Bu kadar ciddi sorunla dünya karşı karşıya.” dedi.

Türkiye’de 2010-2015 yıllarında kaza yeri ve sonrası can kayıplarının 7 bin 530 civarında olduğuna işaret eden Yavuz, şöyle devam etti:

“İlk defa bu veriyi burada sağlamış oluyoruz. Bu neden önemli? Şunu kastediyorum. 2015 yılındaki toplam verinin, 2020 yılı sonunda 4 bin 866’ya düşmüş olmasına değiniyoruz. 2010 ve 2020 yılları ortasındaki bu strateji dokümanının maksadı şunu gösteriyor; 100 bin kişi başına can kaybı yüzde 13,4 iken, 2020 yılı sonunda bu 5,8’e düşmüş. Dünyadaki maksat yüzde 50 iken, ülkemizde bu amacı yüzde 56 olarak gerçekleştirmiş olduk. Bölünmüş yollarımızla, altyapıdan tutun akıllı ulaşım sistemlerine, eğitimden sıhhate, güçten yatırımlara, kontrol stratejilerine, mevzuattaki düzenlemelere kadar topyekun bir gayretin sonucudur.”

Yavuz, trafik kazalarındaki can kayıplarının yüzde 50 azaltılmasını yakalayan iki ülkeden biri olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yeni stratejimizi, ‘Güvenli sistem yaklaşımı’ ve ‘Hedef sıfır’ vizyonu üzerine kurduk. İnançlı sistem yaklaşımı, yeni bir tabir olarak gelmiş olabilir size. İnançlı sistem yaklaşımının temelinde insan var. ‘İnsanoğlu hata yapabilir’ deniliyor. Kimse yanlışsız değildir. İnsanoğlunun trafikte yapmış olduğu bu yanılgıları tolere edecek sistemler geliştirdik. O yüzden ne sistem geliştireceksiniz. Akıllı sistem, akıllı yollar, akıllı yol kenarları, inançlı araçlar, yeni kuşak araçlar, inançlı suratlar. Zira her yerde birebir sürat olmayabilir. İnşallah 2030 yılı sonunda da 5,8’i, 2,9’a, yani yüzde 50’yi yakalama oranını yakalamada ülke olarak bu gayretin içinde olduğumuzu bildirmek isterim.”

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, Vilayet Emniyet Müdürü Ömer Urhal, Türkiye Sürücüler ve Arabacılar Federasyonu Lideri Fevzi Apaydın ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Memnun Aydın da toplantıda konuşma yaptı.

Toplantıya, 19 ilin trafikten sorumlu vilayet emniyet müdür yardımcıları, şube müdürleri, amir ve komiserleri ile işçisi katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu