Ekonomi

TPAO Genel Müdürü Bilgin, 12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde sondaj çalışmalarını anlattı Açıklaması

Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Alım, bu yıl şirketin karada yaptığı sondaj faaliyetlerinde rekor düzeye ulaşıldığını belirterek, “Bu yıl 150 sondaj gerçekleştireceğiz. 2023 yılında ise 207 sondaj planlandı.” dedi.

Bilgin, Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığının himayesinde Antalya’da düzenlenen 12. Türkiye Enerji Zirvesi’ndeki “Arama ve Üretim” oturumunda yaptığı konuşmada, güç teknolojilerinin düzgün planlanması ve bu teknolojilerin dönüşüm sürecinin uygun yönetilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin güç arama ve üretim kesimlerinde gösterdiği başarıyı güç teknolojileri alanında da gerçekleştirebileceğinin altını çizen Alım, “Gelecekte enerji teknoloji dönüşümü gerçekleştirebilen, o bilgiye sahip olan ve o bilgiyi üretebilen ülkeler ve şirketler öne çıkacak. Bu çerçevede enerji teknolojilerinin çok iyi düşünülmesi lazım. Bu doğrultuda depolama teknolojileri, yeni enerji kaynakları, materyal teknolojilerine öncelik verilmeli ama bunun yanında mevcut enerjiyi de verimli kullanmalıyız.” biçiminde konuştu.

Enerji dönüşümünde doğal gazın kritik rol oynayacağına işaret eden Alım, “Gelecek yıllarda enerji politiğinin ülkelerin sınırlarını, politikalarını belirleme pozisyonu devam edecek. 21. yüzyıl doğal gazın ve politikalarının belirlediği bir dönem olacak. Doğal gazda da Türkiye, bir var olma ve ilerleme profili ortaya koymak mecburiyetindedir. Sakarya Gaz Sahası, bu çerçevede çok büyük bir fırsat ve zamanında elimize geçmiş bir koz olarak düşünülmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bilgin, karadaki sondaj faaliyetlerine ait, “Türkiye Petrolleri, bu yıl 150 sondaj yapacak. 2022 yılı, karada gelmiş geçmiş en çok sondaj gerçekleştirilen yıl olacak. 2023 yılında 207 sondaj planlandı. Bunun 134’ü arama kuyusu, 73’ü üretim sahalarının geliştirilmesine yönelik olacak. Dolayısıyla daha çok arayacağız, daha çok üretmenin başka bir yolu yok.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu