Yaşam

“Sınav, hayallerinize giden bir basamaktır”

Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavı’na girecek öğrencilere tekliflerde bulunan Gaziemir Belediyesi Psikoloğu Kübra Deniz, “Sınav dönemini verimli geçirmeye odaklanmalı ve bu sınavın bir engel değil bir engel olduğunu unutmamalısınız. gelecek hayalleriniz için adım atın.”

Gaziemir Belediyesi’ne bağlı Pozitif Yaşam Merkezi’nde ihtiyaç sahibi vatandaşlara Manevi Güçlendirme ve Danışmanlık Hizmeti veren Psikolog Kübra Deniz, hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na girecek öğrencilere tekliflerde bulundu. Sınavın öğrencileri ve ailelerini etkilediğine değinen Kübra Deniz, “Öğrencilerin sınav tecrübesi çok olsa da sınavlarda harcadıkları mana derecesi kaygı düzeylerini belirliyor. Büyük bir emek ve özveriyle sınavlara hazırlanan birden fazla öğrenci, sınav günü geldiğinde ‘bildiğim her şeyi unutacağım’ endişesi yaşadı.   Öğrendikleri bilgileri işitebilir ve hatırlamakta güçlük çekebilirler. Bu korku, çarpıntı, mide bulantısı, baş dönmesi, terleme, ellerde uyuşma, ağızda kuruluk gibi fiziksel belirtilere neden olur.

Pozitif Ömür Merkezi’nde gerçekleştirilen çocuk, ergen ve ebeveyn görüşmelerinde sıklıkla başvuru konusu olan gerilim ve korku yönetimi konusunda öğrencilere danışmanlık hizmeti veren Deniz, öğrencilere öncesinde ve sırasında heyecanlarını ve endişelerini azaltacak tekliflerde bulundu. sınav ve dedi ki:

“Bu hafta sonu Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavına girecek olan öğrencilerimize hatırlatmak isterim. Artık bu sürecin sonuna geldiniz. Sınav anında yaşadığınız sıkıntı, kaygı ve stres sonsuz değildir. Sınav dönemini verimli geçirmeye odaklanmalı, kontrolün sizde olduğunu ve bu sınavın gelecek hayalleriniz için bir engel değil, bir basamak olduğunu unutmamalısınız.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

paluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu