Haber

Şahintepeliler Rezerv Alanı olmaktan çıkarılmasını protesto etti

Hakan KAYA

Şahintepe Halk Dayanışma Derneği’nin çağrısı üzerine AKP’li Başakşehir Belediyesi önünde toplanan Şahintepeliler, mahallelerinin koruma alanından çıkarılması için hamle yaptı. Şahintepe Halk Dayanışma Derneği’nden yapılan açıklamada, “Bu mahalleyi biz kurduk, yaşanacak bir yer haline getirdik. 40 yıldır bu mahalledeyiz, hiçbir yere gitmiyoruz. Mahallemiz diyoruz,” dedi. On binlerce yoksul işçinin yaşadığı yer ‘rezerv alanı’ olmaktan çıkarılmalıdır.”

Şahintepe Halk Dayanışma Derneği’nin çağrısı üzerine AKP’li Başakşehir Belediyesi önünde toplanan Şahintepeliler, rezerv alanına alınan mahallelerinin bu kapsamdan çıkarılması talebiyle seslerini yükseltti. Mahalle sakinleri, “Deprem bahanesiyle kâr amaçlı dönüşümü kabul etmiyoruz”, “Rezerv alanı, kâr alanı haline geldi”, “Mahalleme dokunmayın”, “Kazanacağız” gibi pankartlar açtı. direnerek”. Şahintepe Halk Dayanışma Derneği’nden yapılan açıklamada, Başakşehir Belediyesi’ne dava açarak yürütmenin durdurulması ve iptal kararı verilmesine rağmen belediyenin kararı mecliste olduğu gibi kabul ettiği belirtilerek, “Biz bu tutumu tanımlıyoruz” denildi. Başakşehir Belediyesi’nin kar amaçlı dönüşümde ısrar ettiğini belirterek, muhalefeti bu usulsüzlükten vazgeçmesi konusunda uyarıyoruz. “Başakşehir Belediye Meclisi’ni, tüm itirazlara rağmen, Başakşehir Belediyesi’ni dingo ahırına çeviren zihniyete karşı bugün burada olduğumuzu hatırlatırız. Meclis üyeleri.”

“MAhallemiz REZERV ALAN OLMAKTAN KALDIRILMALIDIR”

Açıklamada, Şahintepe İlçesi’nin, 6664 sayılı yasadan 5 ay sonra, 8 Eylül 2012’de Bakanlığın “Onayı” ile rezerv yapı alanı olarak kararlaştırıldığı hatırlatıldı. Rezerv alanları kanunu olarak bilinen 6306 sayılı kanun yürürlüğe girdi. Açıklamada, “Yasa yürürlüğe girdiğinde ‘rezerv yapı alanı’ tanımında ‘yeni yerleşim alanı olarak kullanılacak’ ibaresi vardı. Üzerinde onbinlerce insanın yaşamasına rağmen mahallemiz yıkıldı. Bu karara göre bakanlığın bu dönüşüm sürecindeki olağanüstü çabaları, örneğin evlerin polis tarafından şafak vakti yıkılması gibi yetkileri Bakanlık ile paylaşıyor. Belediye bunu Başakkent AŞ ile paylaşıyor… Böylece mahallemize zincirleme saldırıyorlar. Bu nedenlerle onbinlerce yoksul işçinin yaşadığı mahallemizin ‘mahalle’ olmaktan çıkarılması gerektiğini söylüyoruz. Rezerv alanı” denildi.

“2020 İMAR UYGULAMASI İLE KÂRLI DÖNÜŞÜMÜN YOLU AÇILMIŞTIR”

Açıklamada, 2020 yılında mahalle için hazırlanan imar uygulamasıyla karlı dönüşüm için son hazırlıkların tamamlandığı belirtildi ve şu sözlere yer verildi:

“Başakşehir Belediyesi 2020 yılı imar uygulamasıyla karlı dönüşümün önünü açtı. Mecliste alınan kararlarla mahallemizdeki 36 adada bakanlığın dönüşüm yetkilerini Başakkent AŞ’ye devretti. Tüm aşamalara dava açtık. Başakşehir Belediyesi’nin yetki iptali ve iptal kararlarını verdik ama aynı Adalar’ın dönüşüm yetkileri yine Meclis’ten geçti, hiçbir unsur değişmeden Başakşehir Belediyesi’nin bu tavrını kâr elde etmede ısrarcı olmak olarak tanımlıyoruz. Bu usulsüzlükten vazgeçmesi konusunda uyarıyoruz. Muhalefet meclis üyelerinin itirazlarına rağmen Başakşehir Belediye Meclisini dingo ahırına çeviren anlayışa karşı bugün burada olduğumuzu hatırlatıyoruz. Bu nedenlerle iktidarların harekete geçmesini istiyoruz. Başakkent AŞ’ye verilenler iptal edilmelidir.”

“KANAL İSTANBUL’UN PLANLARI İPTAL EDİLMELİ”

Açıklamada, Kanal İstanbul güzergahında mahallenin büyük bir bölümünün Kanal İstanbul’un yeşil alanı olarak ilan edildiği belirtilerek, “Ocak 2022’de yapılan imar başvurusuyla bu bölgede yaşayan komşularımız, Bölgenin Arnavutköy Hacımaşlı’ya sürülmesi istendi.Açtığımız davalarda mahkemeler “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni bir uygulaması var” dedi. “Bir uygulama hazırlanıyor” demesine rağmen bu imar başvurusu henüz durdurulmadı. . Gerçekleşmesi doğanın katledilmesi ve mahalleden sürülmemiz anlamına gelen bu projenin karşısında mahalle halkı olarak birlikte durmaya devam ediyoruz. Hem Kanal İstanbul’un planlarının iptalini hem de Hacımaşlı’mızın “Sürgünümüzü öngören Ocak 2022 imar uygulamasının iptal edilmesini istiyoruz” dedi.

haber-dogubayazit.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu