Ekonomi

Rekabet Kurumu Soruşturmanın Kapsamını Amazon, Hepsiburada ve Trendyol’a Genişletti

Rekabet Kurumu, Türkiye’nin en çok satan e-ticaret şirketleri Amazon, Hepsiburada ve Trendyol hakkında başlattığı soruşturmanın kapsamını genişleterek tüm e-ticaret şirketlerini mercek altına aldı.

Rekabet Kurumu’nun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, D-Market Elektronik Hizmetleri ve Ticaret AŞ (Hepsiburada), DSM Küme Danışmanlık İrtibat ve Tatil Ticaret AŞ (Trendyol) ve Amazon Türkiye Perakende Hizmetleri Limited Şirketi hakkında soruşturma açıldı. .

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada, “Ön soruşturmada elde edilen bilgi, belge ve bulguları 19.10.2023 tarihli toplantısında değerlendiren Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli buldu; D-Market Elektronik Hizmetleri ve Ticaret AŞ” Otomatik fiyatlandırma mekanizması uygulayan “DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Tatil Ticaret AŞ ile 23-49/940-M numaralı Amazon Turkey Perakende Hizmetleri Limited Şirketi hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.”

VATANDAŞLAR ŞİKAYETÇİ

Şikayet üzerine başlatılan soruşturmanın detayları şöyle:

“Ünlü bir markanın eseri Hepsiburada e-ticaret firmasında kampanyayla satışa sunuldu. Ancak markanın belirttiği kampanya fiyatı ile satışa sunulan fiyat arasında fark olunca vatandaş şikayette bulundu. Ticaret Bakanlığı bunun üzerine Rekabet Kurumu’na konunun araştırılması talimatını verdi.

TÜM FİRMALARIN GENEL İNCELEMESİ

Üst düzey yetkililerin verdiği bilgiye göre, şikayetle başlayan soruşturma genel soruşturmaya dönüştü. Hangi firma olursa olsun tüm e-ticaret firmaları için kapsamlı bir çalışma başlatıldı.

haskoyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu