Ekonomi

Kripto hırsızlıkları 2024’ün ilk yarısında 1,4 milyar dolara yükseldi

Hack yoluyla kripto para hırsızlığı vakaları 2024’ün ilk yarısında önemli bir artış gösterdi ve kayıplar bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla iki kattan fazla artarak 1,38 milyar doları aştı. Blockchain analiz firması TRM Labs, bu keskin artışı, daha büyük ölçekli saldırıların ve kripto para birimi değerlerindeki değerlenmenin bir kombinasyonuna bağlayarak bildirdi.

TRM Labs’a göre, ortalama hırsızlık bir önceki yıla göre 1,5 kat arttı. TRM Labs’ın küresel politika başkanı Ari Redbord, kripto para ekosisteminin güvenlik altyapısının temelde değişmediğini belirtti.

Bununla birlikte, Bitcoin, Ether ve Solana dahil olmak üzere çeşitli tokenlerin değerindeki artış, kripto hizmetlerini siber suçlular için daha cazip hedefler haline getirdi ve potansiyel olarak daha önemli soygunlara yol açtı.

Kripto para birimi fiyatlarının 2022’nin sonlarında yaşanan en düşük seviyelerden toparlandığı ve Bitcoin’in Mart 2024’te 73.803,25 $ ‘lık kayda değer bir yüksekliğe ulaştığı kaydedildi. Bu toparlanma, Sam Bankman-Fried’in kripto borsası FTX’in çöküşünün ardından gerçekleşmiş ve piyasa üzerinde önemli bir etki yaratmıştır.

Bu yıl rapor edilen en önemli hırsızlıklardan biri, şirketin “yetkisiz sızıntı” olarak tanımladığı olay nedeniyle yaklaşık 308 milyon $ Bitcoin kaybına uğrayan Japon kripto borsası DMM Bitcoin ile ilgiliydi. Bu büyüklükteki olaylar nispeten nadirdir, ancak kripto para şirketleri bilgisayar korsanlığı ve siber saldırılar için yüksek riskli hedefler olmaya devam etmektedir.

Buna karşılık, 2022 yılında çalınan toplam kripto para miktarı 900 milyon dolar civarındaydı. Bu rakam, 600 milyon dolardan fazla paranın çalındığı Axie Infinity adlı çevrimiçi oyunla ilişkili bir blok zinciri ağından yapılan kayda değer hırsızlığı da içermektedir.

Amerika Birleşik Devletleri bu özel hırsızlığı, Birleşmiş Milletler tarafından ülkenin nükleer ve füze programlarını finanse etmek için siber saldırılar düzenlemekle suçlanan Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarıyla ilişkilendirdi. Kuzey Kore bilgisayar korsanlığı ve siber bağlantılı diğer suçlara karıştığını reddetti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu