Haber

Kızılay’ın afet bölgelerindeki yardım çalışmaları sürüyor

Kızılay, depremden en çok etkilenen 10 ilde afetzedelerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Beslenme hizmetini farklı noktalarda konumlanan aşevleri, seyyar mutfaklar ve yemek araçlarıyla yürüten Kızılay, afet beslenme platformuna üye kurum ve STK’larla birlikte günde 3 milyondan fazla kişiye sıcak yemek ulaştırıyor. Türkiye Afet Müdahale Planı’nın kendisine verdiği uyum görevi nedeniyle oluşmuştur. Kızılay, 2 bine yakın profesyonel çalışanı ve 4 bini aşkın gönüllüsü ile deprem bölgelerindeki yaraları sarmaya çalışıyor.

Bölgedeki afetin 16. gününde Kızılay koordinasyonunda Afet Beslenme Kümelenmesi’nde yer alan kurum, kuruluş ve derneklerin kapasiteleri ile birlikte; 5 adet aşevi, 86 adet yemek aracı, 375 adet portatif mutfak, 41 adet portatif fırın, 22 adet sahra mutfağı ile misyona sahiptir.

Yaklaşık 55 milyon kişiye beslenme desteği

Kızılay, afetin ilk gününden bugüne kadar afet bölgesindeki aşevleri ve portatif beslenme araçlarından günde 3 öğün olmak üzere toplam 54 milyon 974 bin 477 kişiye gıda takviyesi yaptı. Binlerce çalışanı ve gönüllüsü ile afet bölgesinde bine yakın noktada hizmet veren Kızılay, depremin 16’ncı gününden itibaren kendisine bildirilen ve enkaz nedeniyle ihtiyaç sahibi olduğu belirtilen tüm bölgelere yardım malzemesi ulaştırdı. . Kızılay, ihtiyaç sahibi vatandaşlara aile mutfak seti, battaniye, yemek kutusu, hijyen seti, ısıtıcı, yatak, kömür, odun, soba, güçlü gıda maddeleri ve giyim yardımları taşıyor.

Mobil sağlık araçları hizmet veriyor

Kızılay, afet sonrası kan temini ile başladığı sağlık desteğini bölgeye gönderdiği portatif sağlık araçlarıyla sürdürüyor. Özellikle kırsal kesimde depremzedelere birinci basamak sağlık hizmeti almaları için gönderilen taşınabilir sağlık araçları afet bölgelerinde binlerce depremzedeye ulaştı. Araçlarda 2 doktor, 1 hemşire ve 1 psikolog bulunmaktadır. Araçlarda muayene, kan tahlili, röntgen, EKG, solunum fonksiyon testi de yapılabilmektedir. Ana hizmet alanı olan beslenmenin yanı sıra afetzedelere başka alanlarda da destek olmaya çalışan Kızılay, başta çocuklar olmak üzere afetzedeler için başlattığı manevi ilk yardım hizmetini artırıyor. Kızılay, psikologlar, psikolojik danışma ve rehberlik uzmanları ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan ekiplerle sarsıntı bölgesinde afet travmasının etkilerini azaltmaya çalışan, sahada çalışan yaklaşık 5 bin gönüllünün ortasında yer alıyor. – ANKARA

askaleajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu