Haber

Karşıyaka Belediyesi işitme engellilere yönelik vegan mutfak çalıştayı düzenledi

Karşıyaka Belediyesi Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi, Mavi Pencere Özel Eğitim Derneği’nin ‘İşitme Engelli Şefler Dünya Mutfağını Öğreniyor’ projesi kapsamında işitme engelli bireyleri ağırladı. Yazar Derya Manav’ın verdiği vegan mutfağı ve sağlıklı beslenme atölyesi katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Türkiye’de ve dünyada vegan beslenme felsefesini benimseyenlerin sayısı arttıkça bu alanda çalışmış, deneyim kazanmış şeflere olan ihtiyaç da artıyor. Ağırladığımız katılımcılar, Kazandıkları tecrübeyle vegan mutfağının ihtiyaçlarını da karşılıyoruz.”

Sosyal sorumluluk projeleriyle toplum yaşamının daha erişilebilir olmasına katkı sağlayan Karşıyaka Belediyesi, Mavi Pencere Özel Eğitim Derneği’nin katkılarıyla işitme engelli bireylere yönelik vegan mutfağı ve sağlıklı beslenme atölyesi düzenledi. ‘Sağır Aşçılar Dünya Mutfağı’nı Öğreniyor’ projesi kapsamında Karşıyaka Belediyesi Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi’nde düzenlenen atölye çalışmasına işitme engelli bireyler katılarak vegan mutfağı deneyimledi.

ÇALIŞTAYA YOĞUN KATILIM

Moderatörlüğünü Mavi Pencere Özel Eğitim Derneği proje koordinatörlerinden Esra Yıldız’ın üstlendiği atölyenin ev sahipliğini ise 2019’da düzenlenen Gourmand Dünya Yemek Kitabı Ödülleri’nde vegan kategorisinde dördüncü olarak dikkat çeken yazar Derya Manav üstlendi. gastronomi alanında dünyanın en prestijli ödülü. eğitmen gözetiminde gerçekleştirildi. Engelli bireylerin iş hayatında görünürlüğünün artırılması ve toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla düzenlenen çalıştay geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Milli sporcuların da katılımcı olarak yer aldığı çalıştaya çok sayıda sivil toplum kuruluşu da katkı sağladı. Esra Yıldız, birçok ülkenin paydaş olduğu proje kapsamında vegan mutfağı alanında kendini geliştirmek isteyen işitme engelliler için bir platform hazırlanacağını ve çeşitli çalışmaların devam edeceğini belirtti.

TUGAY: “DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr., sosyal hayatın daha ulaşılabilir olması için çalıştıklarını belirtti. Cemil Tugay, “Cordelion Mutfak Sanatları Merkezimiz, gastronomi alanındaki dezavantajları ortadan kaldıracak önemli projelere imza attığımız bir merkez haline geldi. Yıl boyunca çeşitli projelerle destek faaliyetleri yürütüyoruz. Duruşmamıza ev sahipliği yaptığımız projede Türkiye’de ve dünyada popülerliği giderek artan vegan mutfağını engelli şeflerle deneyimledik.Vegan beslenme ideolojisini benimseyenlerin sayısı arttıkça bu alanda çalışmış, deneyim kazanmış şeflere olan ihtiyaç da artıyor. Ağırladığımız katılımcılar, edindikleri tecrübeyle vegan mutfağının ihtiyaçlarına cevap verecek. Bu sayede dezavantajlı bireylerin sosyal hayatta görünürlüğünün artırılması çalışmalarına destek oluyoruz. Karşıyaka’da örnek çalışmalar yürütmeye devam ediyoruz. ” Sosyal hayatın gelişimine destek vermeye devam ediyoruz” dedi.

haberesenler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu