Ekonomi

GE Havacılık ve Uzay CEO’su Culp 2027’ye kadar görevde kalacak

GE Havacılık, CEO Larry Culp’un sözleşmesinin 31 Aralık 2027 tarihine kadar uzatıldığını ve bir yıl daha uzatma opsiyonunun bulunduğunu duyurdu. Bu haber, iki hafta önce Culp’un ABD’li havacılık ve uzay devi Boeing’in başına geçmesi için yapılan teklifi geri çevirdiğinin ortaya çıkmasının ardından geldi.

61 yaşındaki Larry Culp, Ekim 2018’de GE Havacılık’ta CEO’luk görevini üstlenerek şirket dışından en üst pozisyona atanan ilk kişi oldu. Culp’un liderliği, şirketin düşük kâr marjları ve önemli miktarda borç dahil olmak üzere önemli zorluklarla karşılaştığı bir dönemde başladı.

Culp, 2020 yılında havacılık endüstrisini ve GE’nin jet motoru işini ciddi şekilde etkileyen COVID-19 salgınının çalkantılı döneminde şirketi başarıyla yönetti. Onun rehberliğinde GE, 132 yıllık tarihi holdingi 2024 yılında üç bağımsız kuruluşa bölerek önemli bir yeniden yapılandırma gerçekleştirdi.

Culp’un bugüne kadarki görev süresi boyunca GE Havacılık kayda değer bir geri dönüş yaşadı. Şirket borcunu 100 milyar doların üzerinde azaltmayı başarırken, nakit akışı dört kat arttı. Ayrıca GE’nin piyasa değeri de yaklaşık 100 milyar dolar arttı.

Culp’un 17 Ağustos’ta sona erecek olan görev süresinin uzatılması, liderliğine ve GE Aerospace’i yönlendirdiği yöne duyulan güvene işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

pamukova-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu