Ekonomi

Fed raporu enflasyon ve büyümeyi vurguluyor

Fed’in ABD Kongresi için yılda iki kez hazırladığı altı aylık Para Politikası Raporu’nun Haziran sayısı yayımlandı.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın önümüzdeki hafta Kongre’ye sunacağı raporda, enflasyonun geçen yılın ortasından bu yana bir miktar gevşemesine rağmen yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde kaldığı yinelendi.

Raporda, “Enflasyonu yüzde 2’ye geri getirmek büyüme eğilimini yavaşlatabilir” denildi. altındaİşgücü piyasası koşullarında biraz yumuşama gerektirecek.”

Hizmetler branşında yüksek enflasyon uyarısı

Raporda, temel hizmetler arasında yer alan konut sektöründe enflasyonun son aylarda gevşemeye başladığı, bunun geçen yılın ikinci yarısından itibaren kira artışlarındaki yavaşlama ile dengelendiği belirtildi.

Raporda, diğer temel hizmetler enflasyonunun yüksek seyrini sürdürdüğü ve herhangi bir gevşeme emaresi göstermediği belirtilirken, enflasyonda yavaşlama beklentilerinin kısmen sıkı işgücü piyasasının daha da gevşemesinden kaynaklanabileceği kaydedildi. koşullar.

Ülkede ekonomik aktivitenin 2021’de salgın kaynaklı durgunluktan güçlü bir şekilde toparlanmasının ardından geçen yıl ivme kaybettiği hatırlatılan raporda, finansal koşullar sıkılaşmaya devam ederken bu yılın ilk çeyreğinde büyümenin ılımlı olduğu belirtildi.

“Bankacılık sektöründe devam eden baskılar kredi koşulları üzerinde baskı oluşturabilir”

Raporda, finansal koşulların Ocak ayından bu yana daha da sıkılaştığı, işletme kredi kalitesinin güçlü kaldığı ve gelecekteki işletme temerrütlerine ilişkin bazı göstergelerin hafifçe yükseldiği belirtildi.

Raporda, bazı bankalarda karlılık konusunda yaşanan dalgalanmalara rağmen bankacılık sisteminin sağlamlığını ve dayanıklılığını sürdürdüğü belirtiliyor. ayrıldığı vurgulandı.

Raporda, “Ancak bankacılık sektöründe devam eden baskılar, önümüzdeki dönemde kredi koşulları üzerinde baskı oluşturarak ekonomik görünüme ilişkin belirsizliği artırabilir” denildi. kelime kullanıldı.

Faiz oranının gelecekteki patikasına ilişkin görünüm belirsizliğe tabidir

Bankanın faiz oranlarını yüzde 5-5,25 aralığına yükseltmeye devam ettiği hatırlatılan raporda, faizin gelecekteki patikaya ilişkin görünümün fiili faaliyette olduğu gibi önemli ölçüde belirsizliğe tabi olduğu ve ve şişirme.

Uluslararası gelişmelere de değinilen raporda, perakende elektrik fiyatlarındaki gerileme nedeniyle yurt dışında manşet enflasyonun düşmeye devam ettiği, pek çok yabancı ekonomide elektrik enflasyonunun ılımlı seyrettiği, hem gıda hem de çekirdek enflasyonun yüksek seviyesini koruduğu belirtildi.

Raporda, Ocak ayından bu yana bazı büyük yabancı merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştırmaya devam ettiği belirtilirken, yüksek enflasyon ve sıkı işgücü piyasalarına ilişkin endişeleri dile getirildi. söylemiş olmak

egilhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu