Haber

Dik duran Hazreti Malik Bin Ejder Türbesi

Dik duran Hazreti Malik Bin Ejder Türbesi

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki büyük depreme rağmen Hz. Ali’nin sağ kolu olarak bilinen Hz. Malik Bin Ejder’in türbesi ve yanındaki cami zarar görmedi.

Depremin ardından binlerce bina ve apartman yıkılarak ağır hasar görürken, Hz. Malik Bin Ejderin’in türbesi ve yanındaki cami bile taş oynamadı. Türbeyi ziyarete gelenler, caminin ve türbenin zarar görmediğini görünce sevindiler.

“Türbe ve cami ziyarete açıktır”

Caminin imam hatibi Adem Zencir, türbe ve caminin ibadete açık olduğunu belirterek, “Malik Bin Ejder, Sahabe’dir. Peygamber sahabelerimizi gören kişi demektir. Yemen asıllı büyük bir komutandır. Hz. , herkes gelip ziyaret ediyor. Camimiz ve türbemiz ziyarete açık. Vatandaşlarımız gelip namaz kılabilirler’ dedi.

Mezar hakkında

İslam orduları. Ömer zamanında 636-637’de Maraş ve çevresini fethetmek için akınlar yaptı. Bu baskınlar sırasında Ali’nin sağ kolu olarak bilinen ve kahramanlığıyla ünlenen St. Melik Bin Ejder, şehrin kuşatılması sırasında yaralanmış ve bir kolunu kaybetmiştir. Türklerin bölgeyi fethinden sonra Hz. Ali’ye olan yakınlığı ve şehrin İslam’la tanışmasına vesile olması nedeniyle Malik Bin Ejder adına bir türbe yaptırılmıştır.

haber-kizilcahamam.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu