Haber

Büyükçekmece’deki huzurevindeki işkence görüntülerine soruşturma: Faaliyetlerine son verildi

İstanbul Büyükçekmece’de bir engelli huzurevinde çalışanın bakıma muhtaç hastayı dövdüğü ve alay ettiği sahneler yansımalara neden oldu. Görülenler üzerine İstanbul Valiliği’nin başlattığı soruşturmanın ardından huzurevi kapatıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da çalışanın iş sözleşmesinin feshedildiğini ve suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Sosyal medyada dolaşan görüntülerde, bakıma muhtaç bir hastayla dalga geçen kadın çalışan tarafından kaydedildi. Sahneyi çeken çalışan, bakıma muhtaç hastaya vuran ve dalga geçen çalışana kahkahalarıyla eşlik ediyor.

İstanbul Valiliği görüntülerle ilgili soruşturma başlattı. Huzurevi soruşturma kapsamında kapatıldı. İddiaya ilişkin İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “24.07.2023 tarihinde Büyükçekmece İlçemizde faaliyet gösteren Özel Gözlem Engelliler Huzurevinde çekildiği tespit edilen görüntüler hakkında idari soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında olayın meydana geldiği engelli bakım merkezinin faaliyetlerine son verilerek, engellilerin çevredeki uygun bakımevlerine yerleştirilmesine karar verilmiştir. Olayla ilgili adli ve idari süreç devam etmektedir. .”

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA: İŞ SÖZLEŞMESİ SONLANDIRILDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da görüntülerle ilgili açıklama yaptı. İşte açıklama:

“İstanbul’da özel bir huzurevinde çalışan bir işçinin hastaya hakaret ettiği ve şiddet uyguladığına dair bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan görüntülerle ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Silivri’de özel bir huzurevinde yaşanan olayın paylaşılmasının ardından İl Müdürlüğümüze bağlı gruplar ivedilikle ilgili bakım merkezine giderek gerekli incelemeleri yaptı.

Görüntülerde yer alan işçinin iş sözleşmesi özel bakım merkezi tarafından derhal feshedilmiş olup, söz konusu kişi hakkında tarafımızdan Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Olayın yaşandığı özel bakımevinin idari soruşturma tamamlanana kadar kapatılmasına, hizmet alan vatandaşlarımızın ise dini kuruluşlara sevk edilmelerine karar verildi. (HABER MERKEZİ)

haberpazaryolu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu