Haber

Bakan Yumaklı: 40 ilde 10 günde 203 orman yangını meydana geldi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda orman yangınlarıyla ilgili suç ve cezalara ilişkin bilgi verdi.

Son günlerde çıkan yangınlara dikkat çeken Yumaklı, şunları söyledi:

“Son 10 günde 40 ilde 203 orman yangını meydana geldi. Her orman yangınında sadece ağaçlar yanmıyor, tüm ekosistem yok oluyor. Bu suça ortak olmayalım, yeşil vatanımıza hep birlikte sahip çıkalım. Orman yangınlarına neden olanlara önemli yaptırımlar olduğunu unutun.”

Bakan Yumaklı’nın açıklamasında yer alan infografikte orman yangını kabahatleri ve cezaları şöyle sıralandı:

– Dikkat ve özen borcuna aykırı olarak, orman yangınına sebep olma hatası 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir.

– Ormanı kasten yakma hatasında 10 yıldan az olmamak üzere hapis ve 1000 günden 10 bin güne kadar para cezası uygulanabilir.

– Devletin güvenliğine karşı kurulan örgütün faaliyeti çerçevesinde, ormanları yakma hatasına müebbet hapis ve 20 bin günden 25 bin güne kadar para cezası verilebilir.

– Ormanda izin verilen yerler dışında ateş yakmak, ormanda yanan ateşi söndürmeden yeri terk etmek, sigara ve yangına neden olabilecek nesneleri ormana 4 kilometre mesafede ve Orman Kanununun 31-32. maddeleri gereğince atmak. Yukarıda sayılan hususlar kapsamında köy sınırları içinde anız ve benzeri otları yakma suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve adlî para cezası verilebilmektedir.

Ölüm veya yaralanma halinde bu suçlar için ayrı ayrı cezalar uygulanmaktadır. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu