Haber

Bakan Akar: ABD’den F-16 konusunda somut adımlar bekliyoruz

Akar, Finlandiya Savunma Bakanı Anti kaikkonenile düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

ABD’de bir gazeteci, Türkiye’ye F16 satışı için kısıtlayıcı koşullar2023 savunma bütçesini içeren NDAA taslağının son halinden çıkarılmasına neden olan hususların sorulması üzerine Akar, 40 adet F16 tedariki ve Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 79 uçağın modernizasyonu için çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı.

Bu çalışmaların olumlu ve hızlı bir şekilde sonuçlandırılması için çaba sarf ettiklerini kaydeden Akar, şunları kaydetti:

“Tüm gelişmeleri ve çalışmaları yakından takip ediyoruz. ABD’li muhataplarımızın bu konudaki olumlu yaklaşımını en başından beri gördük. İki ülke arasındaki görüşmelerde heyet üyeleri de dahil olmak üzere ABD’den hep olumlu bir yaklaşım gördük. ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin başta olmak üzere heyetler, “ABD’den olumlu ve somut adımlar bekliyoruz. Bu çalışmaların ve sürecin bir an önce olumlu ve hızlı bir şekilde sonuçlanmasını istiyoruz. Başta Finlandiya olmak üzere tüm müttefiklerimizden Türkiye’nin terörle mücadelesine ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyon çalışmalarına destek ve katkı vermelerini bekliyoruz.”

‘Güçlü TSK, güçlü NATO, güçlü ittifak demektir’

Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröristlerle çalıştığını ve tek amacının teröristler olduğunu vurgulayan Akar, şunları kaydetti:

“Silahlı Kuvvetlerimizin hem terörle mücadelede hem de NATO içindeki görevlerimizi yerine getirmesinde tedarik ve modernizasyon çalışmalarına destek olmak için müttefiklerimizden gerekli katkıyı bekliyoruz. F16 konusu da bunun bir modülü. Tehditlerle karşı karşıyayız.” Bu kısıtlamaların kaldırıldığını bir kez daha hatırlatmak isterim. Doğal olarak hepimizin bilmesi gereken en değerli konu, güçlü Türk Silahlı Kuvvetleri, güçlü NATO, güçlü ittifaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu