Teknoloji

Aydem Yenilenebilir Enerji, Yeni Mor Kanatlarıyla Uşak’ta Rüzgar Kurulu Gücünü İkiye Katladı

 

Aydem Yenilenebilir Enerji, Yeni Mor Kanatlarıyla Uşak’taki Rüzgar Forumu’nun Gücünü İkiye Katladı

Yenilenebilir enerjide Türkiye’nin lider şirketi Aydem Yenilenebilir Enerji, Uşak’ın Banaz ilçesindeki rüzgar santralinin (RES) kapasitesini 11 yeni türbinle ikiye katlayarak santralin gücünü 127,5 MW’a çıkardı. Kuş popülasyonunun sürdürülebilirliği için mora boyanan rüzgar türbinleri, Türkiye’nin temiz enerji arzına katkı sağlamaya başladı.

Yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan enerji üreten Türkiye’nin en büyük şirketi Aydem Yenilenebilir Enerji, Uşak’ta rüzgar kapasite artırımı yatırımları kapsamında 11 yeni türbini üretime dahil etti. Türkiye’nin enerji üreten en büyük rüzgar türbinleri  Bu yatırımla Uşak RES’in kurulu gücü 61,5 MW’tan 127,5 MW’a çıktı.

Dünyanın en büyük mor kanatlı türbinleri ülkemizde

Aydem Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Serdar Marangoz, yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Kapasite artırım yatırımımız kapsamında Uşak RES’te planladığımız 17 rüzgar türbinini geçen yıl Aralık ayında taşımaya başladık. 165 metre rotor çapında, 6 MW gücünde, dünyanın en büyük mor kanadı olan 11 adet türbinin kurulumunu 8 ay gibi kısa bir sürede tamamladık. Ağustos ayında bakanlığın onayının ardından saf elektrik üretmeye başladık. Yeni türbinlerin üretime dahil edilmesiyle toplam 52 türbini bulunan Uşak RES ile ülkemizin saf enerji arzına ve sürdürülebilirliğine katkı sağlamanın gururunu yaşıyoruz. “Proje kapsamında 6 türbinimiz için çalışmalarımız devam ediyor.”

Uşak’ta 300 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanacak

Yeni türbinlerle Uşak RES’teki mevcut gücün iki katına çıktığının altını çizen Serdar Marangoz, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz mayıs ayına kadar 61,5 MW elektrik ürettiğimiz Uşak RES’te, devreye aldığımız 11 türbinle toplam gücümüz 127 oldu. 5 MW’a ulaştı. İşletmeye alınan türbinlerle birlikte şirketimizin toplam gücü 1.168 MW’a yükseldi. Uşak RES aynı zamanda portföyümüzdeki 3 rüzgâr santrali arasında en büyük kombine güce sahip santral olma özelliğini de taşıyor. Öte yandan geçtiğimiz Şubat ayında devreye aldığımız 82,15 MW konsey gücünde, yardımcı kaynak noktasında Türkiye’nin en büyük hibrit Güneş Enerjisi Santrali olan Uşak Hibrit Güneş Enerjisi Santrali ile Uşak santralimizin toplam gücü arttı. 209,65 MW’a. Uşak santralimizde ulaştığımız üretim kapasitesiyle yıllık yaklaşık 300 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanacak. Bölgemizdeki saf elektrik üretimi ile her yıl absorbe edeceğimiz emisyon miktarı yaklaşık 10 milyon kızılçam ağacının emisyonuna eşittir. “Uşak santralimizi ülkemizin değerli yenilenebilir enerji merkezlerinden biri haline getirmek için yatırımlarımıza devam edeceğiz.”

88 adet mor kanatlı türbin ile sorumlu üretim gerçekleştiriliyor

Doğayla uyumlu üretim anlayışını temel prensip edindiklerini hatırlatan Serdar Marangoz, “Mor, kuşların beslendiği canlıların dikkatini en az çeken renktir. Yeni türbinlerimizin kanatlarını, sahadaki diğer türbinlerimizin kanatları gibi mora boyadık. Bu sayede kuşların yaklaşıp beslenmek için kanatlara çarpmasını engellemiş oluyoruz. Sorumlu enerji üretimi anlayışıyla bilimsel araştırmalar sonucunda 2013 yılında başlattığımız Mor Kanat Projemiz ile Uşak ve Yalova rüzgar santrallerimizde bulunan 88 adet türbinimizin kanatları mor renge kavuştu. “Dünyada mor kanatlı rüzgar türbinine sahip tek firma olarak, elektrik üretimimizde doğayla uyumlu, sorumlu üretim anlayışını sürdürmeye özen gösteriyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

senkayahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu