Ekonomi

Asya ilk spot bitcoin ve ether ETF’lerini kazançla karşıladı

Asya’daki kripto para yatırımları için kayda değer bir gelişme olarak, altı yeni spot bitcoin ve eter borsa yatırım fonu (ETF) bugün Hong Kong’daki açılış seansında kazançlara tanık oldu. Özellikle üç bitcoin ETF’si gün ortasına kadar %2’nin üzerinde bir artış kaydetti. Bu olay, üç ay önce ilk spot bitcoin ETF’lerini tanıtan Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından Asya’nın spot kripto para ETF’lerine ilk girişini temsil ettiği için önemli bir kilometre taşına işaret ediyor.

China AMC, Harvest ve Bosera tarafından yönetilen bitcoin ETF’leri gün ortasına kadar yaklaşık %2,6 oranında yükselmişti. Bu arada, yine bu varlık yöneticileri tarafından yönetilen üç eter ETF’si büyük ölçüde değişmedi. Bitcoin’in kendisi de gün içinde yaklaşık %1’lik mütevazı bir yükseliş yaşadı.

China AMC’nin bitcoin ETF’si 950 milyon HK$ (121 milyon $) başlangıç büyüklüğü ile piyasaya sürüldü ve yeni çıkan fonlar arasında en büyüğü oldu. Çin anakarasındaki kripto para yasağına rağmen, Hong Kong kendisini küresel bir dijital varlık merkezi olarak konumlandırıyor ve önde gelen bir finans merkezi olarak statüsünü korumayı hedefliyor.

Lansman etkinliğinde, Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) icra direktörü Christina Choi, bu ürünlerin piyasaya sürülmesini Hong Kong’daki ETF piyasası için önemli bir an olarak kutladı, ancak aynı zamanda yatırımcıları riskler konusunda uyardı, sanal varlıkların spekülatif ve değişken doğasını vurguladı ve herkes için uygun olmayabileceğini tavsiye etti.

Bu ETF’lerin piyasaya sürülmesi, Hong Kong’u kripto yatırımcı pazarında ABD’ye doğrudan bir rakip olarak konumlandırıyor. ABD’de, spot bitcoin ETF’leri net girişlerde yaklaşık 12 milyar dolar çekti ve bu da yılın başlarında bitcoin fiyatlarının artmasına yardımcı oldu. Ancak, ABD’li düzenleyiciler henüz eter için spot fiyatları takip eden ETF’leri onaylamadı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Harvest Global Investments CEO’su Han Tongli, Hong Kong’un hem batı hem de doğu yarımküreden yatırımcılara hitap etmesi nedeniyle kripto varlıkları geliştirmede ABD’yi geride bırakabileceğini öne sürerek ilk giriş konusunda iyimserliğini dile getirdi. Han ayrıca, kontrol edilebilir risk gösterebilmeleri halinde bu ETF’lerin eninde sonunda anakara Çinli yatırımcılar için de erişilebilir olabileceğini belirtti.

Hong Kong’un kripto ETF’lerinin ayırt edici bir özelliği, yatırımcıların ETF hisselerini nakit yerine gerçek kripto para tokenlerini kullanarak alıp satmalarına olanak tanıyan bir “ayni” işlem mekanizmasını benimsemeleridir. KPMG Çin’de risk danışmanlığı direktörü olan Robert Zhan’ın da belirttiği gibi, bu durum yatırımlarını itibari para birimine dönüştürmeden ETF formunda tutmayı tercih eden yatırımcıların ilgisini çekebilir.

Bununla birlikte, Hong Kong’un kripto spot ETF’leri için %0,3 ila %0,99 arasında değişen yüksek yönetim ücretleri, başlangıçta öncelikle yerel perakende yatırımcılara hitap etmelerini sınırlayabilir. Bu ücretler, Hong Kong’un katı yasal çerçevesindeki sınırlı sayıda düzenlenmiş hizmet sağlayıcısına atfedilen ABD ETF’lerinden daha yüksektir. Value Partners’ta kıdemli bir stratejist olan Alex Chiu’ya göre, şu anda Hashkey ve OSL şehirdeki tek iki onaylı işlem platformudur, ancak SFC gelecekte ek katılımcıları veya platformları onaylarsa daha rekabetçi fiyatlandırma potansiyeli vardır.

Bitcoin bu yıl yaklaşık %50’lik önemli bir artış göstererek Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.803 $’a ulaştı ve bugün 63.000 $ civarında işlem görüyor. Ether de yılbaşından bugüne yaklaşık %40’lık bir artışla iyi bir performans sergiledi. Bu raporda dönüşüm için kullanılan döviz kuru 1 $ – 7,8253 Hong Kong dolarıdır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

haberergene.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu