Teknoloji

ABD’de Polislerin Ters Şeritte Diye Çevirdiği Otomobil Waymo’nun Otonom Aracı Çıktı

ABD’nin Phoenix şehrinde trafik polisleri, trafikte ters yönde giden bir aracı durdurdu. Bu araç ise Waymo’nun sürücüsüz taksilerinden biriydi. Görünüşe göre araç, kafa karıştırıcı yol çalışması tabelaları yüzünden yolunu kaybetti ve ters şeride girdi. Ayrıca durdurulmadan önce bir de kırmızı ışık ihlalinde bulundu.

Polis kamerasından çekilen görüntülerde ise polis memurları, Waymo’nun bir inşaat bölgesinde yolculuk yaptığını ifade ederken, aracın ters şeritte yolculuk yapmasının gerçekten kötü gözüktüğünü söylüyor. Ayrıca aracın kırmızıda geçtiğini belirten polis memuru, aracın çevirmeye girmeden önce “Çıldırmış gibi” hareket ettiğini ifade etti.

İşte Waymo’nun çevirmeye takıldığı anlar

Waymo, yaptığı açıklamada bu sorunun nedenini “tutarsız inşaat sembolleri” olmasıyla açıkladı ve bu durumun da aracın “doğru şeritte seyahat etmesine engel olduğunu” ifade etti. Firmanın yaptığı açıklamada, aracın polisten “kaçmasının” sebebi olarak kesişme noktasını kapatmama yaklaşımını gösterdi ve aracın yaklaşık 1 dakika sonra durduğu belirtildi. 

Yerel yasalar, polislerin trafikte hata yapan otonom araçlara ceza kesebilmesini sağlıyor. Öte yandan memurların bu ceza makbuzlarını otonom aracın sahibine iletmesi gerekiyor. Bu yüzden de bu düzenlemenin çok da faydalı olmadığı belirtildi. 

Waymo şimdilik konuyla ilgili olarak çok da fazla bir açıklamada bulunmadı. Öte yandan Waymo, araçlarının kazaya karışma riskinin insan sürücülerin kullandığı araçlardan 3,5 kat daha fazla olduğunu belirtti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu