Haber

ABD, Ukrayna’ya seyreltilmiş uranyum mühimmatı gönderecek

Reuters’e göre ABD, halk sağlığı ve çevre üzerinde dramatik olumsuz etkileri olabileceği endişelerine rağmen, İngiltere’den sonra Ukrayna’ya seyreltilmiş uranyum mermilerinin sevkiyatına yeşil ışık yakan ikinci ülke olmaya hazırlanıyor.

İsmi açıklanmayan birkaç ABD’li yetkiliye ve Reuters’in Cumartesi günü aktardığı bir belgeye göre, seyreltilmiş uranyum, gelecek hafta açıklanması beklenen bir sonraki multimilyon dolarlık silah bağışının bir parçası olacak.

Bildirilen plan, Washington’un en yakın müttefiklerinden bazıları tarafından bile eleştirilen, ABD’nin Ukrayna’ya misket bombası tedarik etme yönündeki oldukça tartışmalı hamlesini takip ediyor.

İngiltere’nin kararı Moskova’da öfkeye yol açtı ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov teslimatın “bu tırmanışı yeni ve çok ciddi bir aşamaya taşıyacağını” söyledi. Rusya’nın Londra’daki büyükelçiliği, ABD ve müttefiklerini Ukrayna’yı “yalnızca Rus karşıtı askeri atış sahasına değil, aynı zamanda radyoaktif çöp sahasına” dönüştürmeye istekli olmakla suçladı.

cerkesajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu