Haber

ABD Başkanı Joe Biden, Nijer Devlet Başkanı’nın serbest bırakılması ve demokrasinin korunması çağrısında bulundu

YENİ ABD Başkanı Joe Biden, Nijer Devlet Başkanı Mohammad Bazum ve ailesinin derhal serbest bırakılması ve bu ülkenin “zorluklarla kazanılmış demokrasisinin” korunması çağrısında bulundu.

Biden, Nijer’in bağımsızlığının 63. yıldönümü münasebetiyle bir açıklama yaptı.

Nijer demokrasisinin önemli bir meydan okumayla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Biden, “Bu kritik zamanda ABD, ortak demokratik değerlere ve sivil yönetime desteğimiz üzerine inşa ettiğimiz onlarca yıllık ortaklığımızı onurlandırmak için Nijer halkının yanında duruyor.” terimini kullandı.

Nijer halkının kendi başkanını seçme hakkına işaret eden Biden, özgür ve adil seçimlerde halkın iradesini dile getirdiği ve buna saygı gösterilmesi gerektiği mesajını verdi.

Temel demokratik bedelleri ve anayasal sistemi savunmanın, adaletin ve barışçıl toplanma hakkının Nijer-ABD ortaklığının temeli olduğunu vurgulayan Biden, “Başkan Bazum ve ailesinin derhal serbest bırakılması ve Nijer’in zorlu koşullarının korunması çağrısında bulunuyorum.” -demokrasi kazandı.” sözünü kullandı.

Öte yandan Beyaz Saray, ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Jon Finer’in dün Gabon ve Nijerya’ya gittiğini duyurdu. Finer, Nijerya’da Başkan Bola Ahmed Tinubu ile Nijer’deki son gelişmeler de dahil olmak üzere bölgesel güvenlik konularını görüştü.

Nijer’de darbe

Nijer’de Devlet Başkanı Mohammad Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alınmış ve gece saatlerinde ordunun iktidarı ele geçirdiğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatan Savunma Kurulu (CNSP) adlı cuntanın liderliğini üstlendiğini ve geçiş hükümetinin başına geçtiğini duyurdu. ?

Bazum, 26 Temmuz’dan beri özel konutunda tutuluyor.

habercatalzeytin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu