Haber

2 saat göçük altında kaldı, çıkınca komşularını kurtardı

HATAY’da meydana gelen depremden 2 saat sonra ailesiyle birlikte hayatta kalan Kemal Dede (42) kendi imkanlarıyla kurtularak, “Çocuklarımı memleketim olan Trabzon’a gönderdim. Sokakta kalıyorum. Hangisini bildiğim için gitmedim. Binada insanların yaşadığı kat. Arama kurtarma çalışmalarına yardım ediyorum. 12 kişi kurtuldu. Binayı çıkardık” dedi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’da yaşayan Kemal Dede, yıkılan binanın enkazı altında kaldı. Dede ve ailesi kendi imkanlarıyla mağaradan çıktı. Ailesini memleketi Trabzon’a gönderen Kemal Dede, kurtarma çalışmalarına katılmak için kentte kaldı.

Şu anda komşularını kurtarma çalışmalarına katılan Dede, “4. kattaydım. Çatı katı dahil 7. Yatak odasında yatıyordum. 14 yaşındaki ikiz kızım ve eşim uyuyordu. Salonda.Sarsıntıyla uyandım.Acil bir şekilde salona gittim.Orada şiddet çok arttı.Binamız eski olduğu için yıkılacağını anladık.Deprem hem alttan hem de alttan salladı. sağda solda son bir kaç saniye durdu.sanki dinamit koymuşuz gibi bir patlama oldu ve biz yıkıldık.anladık ki bina yıkılmış.2 saat kadar moloz altında kaldım.çöktüğümüzde üst kat komşularım bizim apartmandaydı katlar birleşti kendi çabamızla çıkmaya çalıştık tuğla yığınlarını üst üste kaldırdık kendi imkanlarımız ile çıktık 4. kattaki evim ile aynı seviyedeydi Çıktığımızda yola “‘KURTARMA ÇALIŞMALARINA YARDIM EDİYORUM’

Komşularından 15’inin hayatını kaybettiğini aktaran Dede, “Hala enkaz altında, öğretmen arkadaşım da molozların içinde. Diğer komşum Ahmet de cihazlarıyla ses duymuşlar ve burada çalışmaya devam ediyorlar. umarım yaşıyordur. Allah’tan ümit yok. Çocuklarımı memleketim olan Trabzon’a gönderdim. Sokakta kalıyorum. “Zemin katta oturduğunu bildiğim için gitmedim. Arama kurtarma çalışmalarına yardım ediyorum. 12 kişiyi canlı çıkardık. Oburların kurtarılması için çalışmalar devam ediyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu