Haber

“15 dakikalık şehir hayatımızı kolaylaştıracak”

Esenler Belediyesi, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nü ünlü akademisyenlerin katıldığı “Uluslararası Şehircilik Paneli” ile kutladı. Panelde dünyaca ünlü Şehir Plancısı Prof. Dr. Carlos Moreno da ’15 Dakikada Şehir’den bahsetti. Moreno, “Yaşam tarzımızı değiştirmeye ve daha sağlıklı, daha gelişmiş şehirlerle daha gelişmiş bir mahalle yaratmaya çalışıyoruz” dedi. söz konusu.

Esenler Belediyesi, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nde Uluslararası Şehircilik Paneli düzenledi. Esenler Belediyesi Kent Fikir Merkezi ve İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ortaklaşa düzenlenen panelde sürdürülebilir şehirler, şehircilik anlayışı ve kentsel dönüşüm tartışıldı. İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Ebru Erdönmez Dinçer’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde; İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller, İstanbul Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Dilek Darby, Mimar Doç. Dr. Serhat Başdoğan, Şehir Plancısı Ali Faruk Göksu, Yüksek Mimar Hasret Özbilen ve ünlü Şehir Plancısı Profesör Carlos Moreno katıldı.

Panelin ilk oturumunda; Ali Faruk Göksu “Sürdürülebilir Şehircilik”, Doç. Dr. Serhat Başdoğan “İstanbul Depremi ve Diğer Olası Afetlere Karşı Kentlerin Dayanıklılığı Nasıl Artırılır?”, Yüksek Mimar Hasret Özbilen “Dünyadan Kentsel Dönüşüm Örnekleri”, Prof. Dr. Ayşe Dilek Darby ise “Rolü” konularını ele aldı. Bugünün Kent Plancısı”.

“Günde 3 saat daha az harcayacağız”

Dünyaca ünlü Şehir Plancısı Prof. zoom üzerinden panele bağlandı. Dr. Carlos Moreno, ’15 Dakika Şehirler’ konusunda değerli açıklamalarda bulundu. Moreno, “Yaşam biçimimizi değiştirmeye, daha sağlıklı ve gelişmiş şehirlerle gelişmiş bir mahalle yaratmaya çalışıyoruz. Türkiye’deki şehirlerin birçok sorunu var. Programımız bu yükseltmeyi yapacak ve daha kolay, daha düzgün bir şehir, daha düzgün sokaklar yaratacağız. insanlar için. Bu programı yaparak günlük aktivitelerimize çok daha az zaman ayıracağız ve günde 3 saat daha az zaman harcayacağız. Bu elbette kendi hayatımızı kolaylaştıracak ve geleceğe yönelik ekonomimizi artıracaktır. Bugün birçok insan Bunu yapma fırsatımız var ve bunu yapmalıyız.” Bunun için iyi bir planlama yapmamız gerekecek ve bunu yaptığımızda çok daha fazla sistem ve çok daha fazla iş fırsatı yaratacağız.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-yunusemre.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu